(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

‌‌آغاز استانداردسازی محصولات دانش بنیان در یزد

‌‌آغاز استانداردسازی محصولات دانش بنیان در یزد

يزد يزد

یکی از مهمترین نیازهای ادامه روند توسعه صنایع دانش بنیان، استانداردسازی محصولات این عرصه است که روند اجرایی آن در یزد از مهرماه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از یزد، پیشرفت روز افزون تکنولوژی سبب شده که امروز محصولات‌های تک و فناوری و محصولات دانش‌بنیان به دغدغه اصلی مسئولان تبدیل شود و قطعا در آینده هم بخشی اصلی اقتصاد کشور را این محصولات به خود اختصاص می‌دهند.

این در حالی است که همین الان هم بسیاری از ابزارها و محصولات دانش بنیان در کشور تولید شده و با واردات در اختیار مردم قرار گرفته و به صورت روزمره مردم از این محصولات استفاده می‌کنند.

اما با توجه به اینکه این صنایع در کشور چندان عمر بالایی ندارند و واردات آنها هم به صورت صد در صد استاندارد و کارشناسی شده صورت نگرفته، نگرانی‌هایی در ارتباط با احتمال بروز مشکل در این محصولات وجود دارد.

در حال حاضر هم بسیاری از محصولات دانش‌بنیان هستند که روزهای پایانی خود برای رسیدن به تولید انبوه را سپری می‌کنند و به این ترتیب بدیهی است پس از مدت زمانی به بازار وارد شده و در اختیار جامعه قرار می‌گیرد.

همین موضوع هم علاوه بر اینکه امید به توسعه و پیشرفت روز افزون را در دل افراد به وجود می‌آورد، اما در عین حال زمینه‌ای است که اگر به استاندارد بودن آن توجه صورت نگیرد، قطعا مشکلات بسیاری برای جامعه به وجود می‌آورد.

 به ویژه در استان یزد با توجه به اینکه گرایش به صنایع دانش بنیان جایگاه ویژه‌ای دارد و این استان جزو برترین استان‌های کشور در حوزه‌های تک و دانش‌بنیان است، این نگرانی بیشتر است.

در این زمینه محمدحسین ماجدی اردکانی مدیر کل استاندار یزد در در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه از اوایل مهرماه امسال، فرآیند استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان آغاز می‌شود اظهار داشت: در زمان گفته شده، این فرآیند، با همکاری و همزمان با ١١ استان دیگر کشور اجرا می‌گردد.

وی ادامه داد: امسال که مصادف با سال رونق تولید است، یکی از راه‌حل‌های آگاهانه مواجهه با تحریم‌های ظالمانه وضع شده توسط استکبار جهانی، اهمیت دادن به استانداردسازی محصولات دانش بنیان است.

دبیر کارگروه استانداردسازی و ارتقای کیفیت کالا و خدمات استان یزد خاطرنشان کرد: در این راستا سازمان ملی استاندارد ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی تفاهم نامه‌ای، شیوه نامه چگونگی اعطای نشان استاندارد "دانش نماد" را تهیه کرده که ادارات کل استاندارد ١٢ استان با همکاری پارک علم و فناوری آن را اجرایی می‌سازند.

ماجدی اردکانی گفت: استان یزد به عنوان یکی از مطرح‌ترین استان‌های صنعتی و معدنی کشور می‌تواند الگویی کارآمد برای این نشان را ارائه دهد، ضمن این که سازمان ملی استاندارد برای اجرایی شدن این فرآیند تسهیلاتی نیزدر نظر گرفته است.

وی ادامه داد:  یزد به لحاظ ذخایر معدنی دارای مقام دوم کشوری و از نظر صنعتی در کشور در رتبه چهارم قرار دارد، ضمن این که به لحاظ صادرات نیز، جزء 10 استان برتر کشور است.

این موضوع که استان یزد توانسته جایگاهی به این مهمی در حوزه ذخایر معدنی و صنعتی و همچنین رتبه بالای صادرات را از آن خود کند، بسیار ارزشمند است اما باید در کنار نگاه به اهمیت توسعه هرچه بیشتر صنایع دانش بنیان، نسبت به جلوگیری از تولید محصولات مضر در این عرصه هم جلوگیری کرد.

قطعا اگر طرح استاندارد سازی محصولات دانش بنیان بتواند مطابق با اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده پیش برود، علاوه بر آنکه نقش بسیار مهمی در توسعه این صنایع در استان و کشور به دنبال دارد، جلوی آسیب‌های احتمالی که امکان به وقوع پیوستن دارد را می‌گیرد.يزد يزد علمی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 146