cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۰ ساعت ۰۸:۲۴
مهاجرت پرندگان به تالاب‌های گیلان آغاز شد
تعداد بازدید صفحه : 33
مهاجرت پرندگان به تالاب‌های گیلان آغاز شد
دسته بندی خبر:
تاریخ خبر : یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۰ ساعت ۰۸:۲۴

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان از آغاز فصل مهاجرت پرندگان به آب‌بندان‌ها و تالاب‌های استان خبر داد و گفت: شکار و زنده‌گیری پرندگان مهاجر ممنوع است.

ساسان اکبری‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز در رشت، از آغاز فصل مهاجرت پرندگان به استان گیلان خبر داد و اظهار داشت: بر اساس گزارشات واصله و بازدیدهای میدانی از سطح تالاب‌های استان گیلان، نخستین گروه از پرندگان مهاجر در مناطق شرق تالاب انزلی و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم رؤیت شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان ورود خوتکاهای پرسفید در دسته‌های 10 تا 200 قطعه‌ای به این استان را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: این پرندگان که پیش قراولان پرندگان مهاجر محسوب می‌شوند هرساله از سیبری و مناطق سردسیر اروپا برای زمستان گذرانی به تالاب‌های استان مهاجرت می‌کنند.

اکبری‌پور با بیان اینکه بسیاری از گونه‌های پرندگان مهاجر حمایت شده هستند تصریح کرد: بیش از 300 گونه از این پرندگان شناسایی شده است که 30 گونه حمایت شده جهانی و 19 گونه در لیست قرمز IUCN قرار دارند و انواع حواصیل اکراس، کله سبز، اردک ارده‌ای نیز از مهم‌ترین آنان محسوب می‌شوند.
 

وی مهم‌ترین عوامل و مؤلفه‌هایی که باعث ورود پرندگان مهاجر به تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان گیلان می‌شوند را برشمرد و در تشریح این مطلب ابراز داشت: وجود امنیت‌ نسبی و منابع ‌غذایی کافی در تالاب‌های سطح استان گیلان شرایط بسیار مناسبی را برای امر زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر مهیا کرده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان با تأکید بر اینکه هرگونه شکار و زنده‌گیری پرندگان مهاجر ممنوع بوده و با متخلفان برخورد می‌شود اظهار داشت: افرادی که بدون توجه به هشدارهای صادر شده اقدام به آزار و اذیت و شکار پرندگان مهاجر کنند باید منتظر عواقب سنگین اعمال خود و مجازات‌های تعیین شده باشند.

اکبری‌پور از تشدید پایش‌ها به جهت آغاز فصل مهاجرت پرندگان و ورود نخستین دسته از این پرندگان به گیلان خبر داد و گفت: افزایش گشت، کنترل و پایش زیستگاه‌ها و تالاب‌های سطح استان که دارای اکوسیستم بسیار مناسبی برای زندگی این پرندگان هستند در دستورکار پرسنل یگان حفاظت محیط زیست گیلان قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان پرداخت جریمه شکار توسط شکارچیان متخلف را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: جریمه شکار هر قطعه خوتکا پرسفید حدود یک میلیون ریال تعیین شده است علاوه بر جریمه نقدی دیگر امسال برای فرد یا افراد خاطی که اقدام به شکار غیرمجاز کردند پروانه شکار صادر نمی‌شود.

خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'مهاجرت پرندگان به تالاب‌های گیلان آغاز شد' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز

  • محمد اسماعیل وصال
    با تشکر فراوان از فرمانده یگان حفاظتی محترم باتوجه به وجود پرندگان کمیاب این منطقه باید جرائم سنگینتر برای سوداگران شکار این گونه های کمیاب وضع بشه تا کمتر شاهد این دست شکارهای غیر قانونی باشیم
    ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰