(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

خانه آخر کلاغ قصه‌های یزد؛ جشنواره قصه‌گویی ‌به کار خود پایان داد

خانه آخر کلاغ قصه‌های یزد؛ جشنواره قصه‌گویی ‌به کار خود پایان داد

يزد يزد

مرحله استانی بیست و دومین جشنواره قصه‌گویی یزد با معرفی برگزیدگان و راهیافتگان به مرحله منطقه‌ای و کشوری به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایرانیان از یزد، سرانجام 8 روز پرتلاش برای قصه‌گویان یزدی به پایان رسید و اما حکایت همچنان باقی است؛ دنیای قصه‌ها هیچ وقت پایان نمی‌پذیرد، بلکه آدمی را به قصه‌ای دیگر جذب می‌کند و این چرخه همچنان ادامه پیدا می‌کند مادامی که فرهنگ، زبان، هویت و تاریخ زنده و پویاست.

لذت دیدن و شنیدن این قصه‌های جذاب را هرگز نمی‌توان فراموش کرد، هر دفعه با ورود به سالن قصه‌گویی گویا به شهر قصه‌ها وارد می‌شویم، گذر زمان را حس نمی‌کنیم و بی‌غم مانند یک کودک سر تا پا با گوش جان محو قصه‌ها و داستان‌ها می‌شویم.

لحظه قصه گفتن پدر بزرگ یا مادر بزرگ‌ها به سال‌ها قبل برگشتیم؛ به زمستان‌های سرد و سوزناک کنار کرسی و داستان‌های شاهنامه فردوسی، گلستان سعدی و مثنوی مولانا، هنگام قصه گفتن کودکان و نوجوانان گشتی در دنیای پاک و خالص کودکی زدیم و دوباره طعم شیرین بچگی را چشیدیم، و با پدرها و مادرها همراه شدیم و دنیای پیچیده آدم بزرگ‌ها، عاقل بودن و بزرگ شدن را تجربه کردیم.

قصه این تجربه‌ها هم به سر رسید، ولی قصه و قصه گویی همچنان ادامه دارد، هنری که نه تنها به پویا و زنده بودن فرهنگ و زبان کمک می‌کند بلکه انسان ساز، هویت ساز، و شخصیت‌ساز است.

قصه‌هایی که به ورطه فراموشی سپرده نمی‌شوند فقط از قصه‌ای به قصه دیگر تبدیل می‌شوند و اینبار قصه گویان یزدی قصه‌های زیبای خود را از مرحله استانی به منطقه‌ای و سپس به کشوری می‌برند.

در اختتامیه مرحله استانی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی؛ طاهره حاجی حسینی، حمیده حائری، مهدیه کشوری مقدم، زهرا حبوباتی و زهرا باستانی بافقی به مرحله منطقه‌ای راه یافتند.

زهرا لازمی، ساغر دهقان، و هانیه اعتمادیان هم به عنوان برگزیدگان بخش کودک و نوجوان و در بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها اشرف ابراهیمی، محمدکارگر شورکی، و طیبه جلال پور به مرحله ملی راه یافتند. 

يزد يزد اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 41