(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

نشست بررسی عوامل موثر توسعه پایدار در رشت برگزار شد

نشست بررسی عوامل موثر توسعه پایدار در رشت برگزار شد

گيلان رشت

نشست بررسی عوامل موثر در ایجاد توسعه پایدار در جامعه با حضور خبرنگاران و فعالان اجتماعی در رشت برگزار شد.

به گزارش خبرنگارایرانیان سبز از رشت، نشست خبری دوسالگی رویداد سرا، با حضور اصحاب رسانه استان گیلان و عوامل یک موسسه مردم‌نهاد به‌منظور بررسی عوامل موثر در ایجاد توسعه پایدار در جامعه عصر امروز در رشت برگزار شد.

مدیر‌عامل موسسه مردم‌نهاد مذکور در این نشست در رابطه با اهداف پروژه سرا اظهار داشت: با وجود برگزاری همایش‌های مختلف در سطح کشور، مفهوم توسعه پایدار در جامعه و بین مردم وجود ندارد و پروژه سرا کمک می‌کند که گروهی از مردم برای دست یافتن به توسعه پایدار در جامعه با یکدیگر مشارکت کنند.

نسیم طواف‌زاده با بیان اینکه دغدغه‌های مطرح شده در نشست‌های مربوط به پروژه سرا، مردمی بوده و از این رو بازخورد جالبی نیز دارد گفت: وقتی به اقشار مختلف جامعه فرصتی داده می‌شود که درباره مسائل و مشکلات مختلف در جامعه صحبت کنند آنها متوجه می‌شوند که در ایجاد توسعه پایدار در جامعه موثر هستند.

وی با اشاره به اینکه پروژه سرا برای ایجاد فضای گفتمان در رابطه با موضوعات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و زیست‌محیطی شکل گرفته است تصریح کرد: توسعه پایدار بدون آگاهی‌بخشی به مردم امکان‌پذیر نیست و ما برای پیشرفت و رفع مشکلات نیاز داریم مردمی آگاه و مسئولیت‌پذیر داشته باشیم.

طواف‌زاده با بیان اینکه هر شخص هم حق دارد و هم مسئولیت، افزود: سایت زباله سراوان 27 سال است که تبدیل به دفنگاه موقت زباله شده و بایستی در کنار اهمال و عملکرد بد مسئولان مربوطه توجه داشته باشیم که هر شهروند گیلانی یک کلیو و 300 گرم یعنی 1.2 درصد نسبت به متوسط کشوری بیشتر زباله تولید می‌کند لذا مردم و مسئولان در کنار هم برای رفع مشکلات موثر هستند.

عضو شورای سیاست‌گذاری پروژه سرا نیز در این نشست اظهار داشت: مشارکت مردم و سازمان‌ها در همه ابعاد در حوزه توسعه پایدار از اهداف پروژه سرا است و یکی از دستاوردهای این پروژه این است که توانست سازمان‌های مختلف را کنار یکدیگر تجمیع کند.

کوروش کابلی ویژگی مهم این پروژه را مشارکت بخش عظیمی از جامعه در توسعه پایدار دانست و گفت: ترویج گفت‌وگو و شنیدن عقاید و نظرات گوناگون درباره یک مسئله که منجر به انتقال دانش و تجربه می‌شود از دیگر اهداف پروژه سرا است و هزینه زیادی برای این پروژه نشده زیرا سازمان‌های زیادی برای برپایی جلسات به ما کمک می‌کنند.

به گزارش تسنیم، یکی از پروژه‌های مهم این موسسه "سرا" ( سیر رهیافت آگاهی) است که یکشنبه آخر هر ماه با موضوع مرتبط با هدف کلی گسترش آگاهی‌هایی که به پایداری توسعه کمک می‌کنند و با دو سخنران اصلی و گفت‌وگو، نمایش فیلم کوتاه و اظهارنظر علاقه‌مندان به موضوعات مطرح شده بر مبنای تجربه شخصی یا نظرات متفاوت برگزار می‌شود.

امروزه توسعه پایدار در بسیاری از کشورها از جمله ایران با چالش‌های پیچیده‌ای روبه‌رو است از این رو فائق آمدن بر این چالش‌ها بیش از هر چیزی در گرو وجود انسان‌های آگاه به اهداف توسعه پایدار، مسئولیت‌پذیر و متمایل به مشارکت در حرکت به سوی پایداری توسعه است و نخستین گام برای رسیدن به چنین وضعیتی بسط و نشر آگاهی در جامعه است.

پروژه سرا برای رفع کمبود آگاهی درباره اهداف توسعه پایدار و نبود جایگاهی برای به اشتراک‌گذاری مفاهیم مختلف توسط متخصصان و عموم مردم در راستای پایداری توسعه و با ایجاد شبکه‌ای از انسان‌های آگاه و مسئولیت‌پذیر در راه "تغییر" گام برمی‌دارد.گيلان رشت اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 34