cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
سه شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۶ ساعت ۱۰:۳۹
گيلان رشت
آب شرب ۵ شهر و ۲۸ روستا با احداث «سد دیورش رودبار» تأمین می‌شود‌
تعداد بازدید صفحه : 3
آب شرب ۵ شهر و ۲۸ روستا با احداث «سد دیورش رودبار» تأمین می‌شود‌
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : سه شنبه ۱۳۹۸/۷/۱۶ ساعت ۱۰:۳۹
گيلان ، رشت اجتماعی ایران ، سبز گیلان رشت

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان از پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی سد دیورش روبار خبر داد و گفت: آب شرب ۵ شهر و ۲۸ روستا با احداث سد دیورش روبار تأمین می‌شود.

وحید خرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز در رشت روند ساخت و تکمیل سد دیورش رودبار را در مدت شش ماهه نخست امسال برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر پروژه سد دیورش رودبار حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات اجرایی ساخت و تکمیل آن نیز به فراخور اعتبارات و منابع مالی تخصیصی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان در پاسخ به این پرسش که با افتتاح و بهره‌برداری از سد مخزنی دیورش چه مناطق و حوزه‌هایی از مزایای آن برخوردار می‌شوند عنوان کرد: با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه آب شرب شهرهایی نظیر توتکابن، رستم آباد، رودبار، منجیل ، لوشان و 28 روستای تابعه تأمین می‌شود.

خرمی تأمین آب مورد نیاز در حوزه آبیاری و کشاورزی را از دیگر مصارف قابل توجه سد دیورش اعلام کرد و ابراز داشت: تأمین آب مورد نیاز برای بخش آبیاری حدود 670 هکتار از اراضی و تأمین نیاز زیست محیطی اراضی پایین دست سد از جمله اهداف و اولویت‌هایی است که با ساخت و تکمیل پروژه سد دیورش محقق می‌شود.

وی برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات سدمخزنی دیورش رودبار را نیز برشمرد و در تشریح جزئیات ساخت آن خاطرنشان کرد: سد دیورش از نوع سدهای بتن غلطکی محسوب می‌شود علاوه بر این‌ها حجم کل مخزن آن 3 میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده و حجم آب تنظیمی آن 13 میلیون متر مکعب برآورد می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان احداث و بهره‌برداری از سدهای لاستیکی در مناطق مختلف این استان را از جمله اولویت‌های کاری این شرکت اعلام کرد و اظهار داشت: سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجرا از جمله مزایای سدهای لاستیکی محسوب می‌شود.

خرمی عملکرد بهتر در زمان بروز سیلاب‌ها، هزینه های پایین نگهداری در دوران بهره‌برداری و ظرفیت تنظیمی بیشتر را از دیگر کاربردهای مهم سدهای لاستیکی در مقایسه با سدهای بتنی تنظیمی دانست و گفت: در صورت رفع مشکلات اعتباری و تأمین منابع مالی مورد نیاز روند ساخت سدهای استان گیلان سرعت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با تأکید بر اینکه این شرکت برای ساخت سدهای سازگار با محیط زیست در استفاده از فناوری‌های برتر دنیا پیشتاز است تصریح کرد: در کنار سازگاری با اقلیم استان تقویت سفره‌های آب زیرزمینی از جمله خصوصیات و ویژگی‌های بسیار بارز سدهای لاستیکی گیلان به شمار می‌آید. 

وی تأمین آب در حوزه کشاورزی را یکی دیگر از خصوصیات منحصر به فرد سدهای لاستیکی استان گیلان اعلام کرد و اظهار داشت: شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با احداث سدهای لاستیکی علاوه بر تأمین نیاز آبی مناطق مختلف استان در مصارف متعدد، به نوعی در مسیر کمک به محیط زیست استان نیز گام بر می‌دارد.


 

بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'آب شرب ۵ شهر و ۲۸ روستا با احداث «سد دیورش رودبار» تأمین می‌شود‌ ' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز