(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

راه آهن رشت - قزوین روزانه یک میلیارد تومان زیان به کشور وارد می‌کند

راه آهن رشت - قزوین روزانه یک میلیارد تومان زیان به کشور وارد می‌کند

گيلان رشت

محمدرسول سماکچی در گفت‌وگو با خبرنگارایرانیان سبز در رشت، عدم وجود کارکردهای مثبت در پروژه ریلی قزوین - رشت را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: راه آهن قزوین - رشت روزی یک میلیارد تومان ضرر و زیان به کشور وارد می‌کند و مشخص نیست این مبالغ هنگفت به چه صورتی از جیب مردم و بیت‌المال پرداخت می‌شود.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان با بیان اینکه سرمایه‌گذاری هنگفتی برای ساخت و تکمیل پروژه ریلی قزوین - رشت انجام شده است عنوان کرد: آنچه که هم‌اینک واضح بوده این است که متناسب با میزان هزینه‌های انجام شده سود و آورده اقتصادی لازم برای کشور توسط راه آهن قزوین - رشت محقق نمی‌شود.

سماکچی عدم اتصال این مسیر ریلی به بنادر شمال کشور از جمله بندرانزلی و منقطع ماندن پروژه قطار قزوین - رشت را اشکال و ضعف‌ بزرگ آن دانست و تصریح کرد: برای اجرای این پروژه ناقص بیش از 2 هزار میلیارد تومان فقط به پیمانکار طرح پرداخت شده است بنابراین لازم بود زمینه لازم برای سودآوری آن نیز فراهم می‌شد.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران قطار قزوین - رشت را در اصل پروژه خوبی دانست و با بیان اینکه ناقص ماندن آن به کل طرح آسیب جدی وارد کرده است اظهار داشت: از دولت و مسئولان مربوطه انتظار داشتیم در همان ابتدای شروع ساخت این طرح برای اتصال آن به بنادر مهم انزلی و یا آستارا برنامه‌ریزی کنند.

وی جابه‌جایی تعداد نه چندان زیاد مسافران در مسیر رشت به تهران و یا گاهی به مشهد مقدس در طول ایام هفته و عدم فعال بودن بخش باربری راه آهن گیلان را مورد اشاره قرار داد و افزود: با این شیوه کار راه‌آهن گیلان حتی هزینه‌های پرسنل و خدمه قطار هم پوشش داده نمی‌شود و چیزی به غیر از ضرر و زیان میلیاردی در آن نمی‌بینیم.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان با تأکید بر اینکه اقتصاد این استان با فعال شدن حمل و نقل ریلی کالا و بار توسعه پیدا کرده و رونق می‌گیرد گفت: طرح ملی باید هدفدار باشد و انتظار می‌رفت از همان ابتدا برای راه‌اندازی بخش حمل و نقل بار پروژه ریلی قزوین - رشت و اتصال آن به بنادر و کشتیرانی فکری اتخاذ شود.

سماکچی ایجاد ارتباط با روسیه و کشورهای CIS از طریق راه آهن گیلان را برای تحقق بحث توجیه اقتصادی این پروژه امری ضروری دانست و بیان کرد: یقیناً با جابه‌جایی تعدادی مسافر در مسیر رشت به تهران اقتصاد گیلان شکوفا نمی‌شود بنابراین امیدواریم دولت در فرآیند اتصال این خط ریلی به بندرانزلی اهتمام بیشتری داشته باشد.


آستارا کربلا گیلان
گيلان رشت اقتصادی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 47