cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱۵ ساعت ۰۹:۵۱
گيلان رشت
گنجینه‌های نهفته در مداحی و شعر آئینی گیلان بلااستفاده مانده است
تعداد بازدید صفحه : 2
گنجینه‌های نهفته در مداحی و شعر آئینی گیلان بلااستفاده مانده است
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱۵ ساعت ۰۹:۵۱
گيلان ، رشت اجتماعی ایران ، سبز گیلان رشت مراسم ، عزاداری بسیج

مسئول سازمان بسیج مداحان گیلان گفت: گنجینه‌های نهفته در مداحی و هنر شعر آئینی گیلان بلااستفاده مانده است و زنجیره ارتباطی محکمی بین این دو طیف اثرگذار در جامعه هنوز شکل نگرفته است.

مصطفی منزوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز در رشت، برقراری ارتباط بین جامعه شعرای آئینی گیلان و مداحان را از اهداف خود در سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان خواند و اظهار داشت: گنجینه‌های نهفته در مداحی و هنر شعر آئینی گیلان بلااستفاده مانده و زنجیره ارتباطی محکمی بین این دو طیف اثرگذار هنوز شکل نگرفته است.

مسئول سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان با بیان اینکه بدون شک عدم ارتباط بین شعرای آئینی شاخص استان و قشر مداحان خسارات معنوی بسیار زیادی به هر دو طیف وارد می‌کند عنوان کرد: مغفول ماندن شعر آئینی در گذر زمان و عدم غنای کافی در شعر مورد استفاده مداحان از جمله این آسیب‌های خطرناک به شمار می‌آید. 

منزوی به سخن مقام معظم رهبری در مورد زبان اشاره کرد و با بیان اینکه زبان همانند یک موجود زنده است تصریح کرد: همزمان با گذشت زمان تغییرات زیادی در زبان و نوع کلام ایجاد و الفاظ و کلمات جدیدتری در آن‌ها وارد می‌شود اما می‌توان با هنرهای پرکاربرد ضمن حفظ زبان مادری در راستای غنی‌سازی آن قدم‌های مثبتی برداشت. 

وی ایجاد زمینه و بستر لازم برای عرضه کردن شعر آئینی فاخر به جامعه را به عنوان یک اصل مهم مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: با برقراری ارتباط بین شعرای آئینی شاخص و کانون مداحان دو هدف بزرگ یعنی معرفی بیشتر گنجینه‌های موجود در شعر آئینی به جامعه و ارتقاء سطح کار مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) محقق می‌شود.

مسئول سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان برگزاری جلسات منسجم بین کانون مداحان و شعرای آئینی این استان را برای تحقق اهداف یاد شده لازم و ضروری دانست و ابراز داشت: یکی از دغدغه‌های بنده حفظ زبان مادری و لهجه‌های مختلف گیلانی‌ است که به عقیده بنده این هدف با نزدیک شدن دو طیف شعرای آئینی و مداحان استان تحقق می‌یابد. 

منزوی لهجه گیلکی و زبان مادری را هویت مردم گیلان قلمداد کرد و با اشاره به اینکه خطر فراموشی لهجه محلی به شدت این استان شمالی را تهدید می‌کند خاطرنشان کرد: یکی از بسترهایی که می‌تواند اثر مستقیمی بر روی حفظ زبان مادری داشته باشد شعر است بنابراین نباید از این حوزه بسیار بااهمیت بیشتر از این غفلت کرد.

وی یکی از جاهایی که شعر تبلور پیدا کرده و در جامعه بیشتر دیده می‌شود را مداحی خواند و با بیان اینکه هم‌اینک حلقه‌ مفقوده‌ای بین این دو برقرار شده است اظهار داشت: تمام سعی و کوشش ما در مجموعه سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان غنی‌سازی اشعار مورد استفاده در مداحی با استفاده از ظرفیت شعرای آئینی استان است.

مسئول سازمان بسیج مداحان سپاه قدس گیلان از دیدار مداحان نوجوان این استان با نماینده ولی‌فقیه در گیلان نیز خبر داد و با اشاره به اینکه این جلسه به زودی برگزار می‌شود گفت: در حال حاضر نوجوانان زیادی در سطح مرکز و دیگر شهرستان‌های گیلان تحت آموزش مداحی قرار دارند و برنامه‌ریزی خوبی برای سازماندهی آنان شکل گرفته است.


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'گنجینه‌های نهفته در مداحی و شعر آئینی گیلان بلااستفاده مانده است ' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز