(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

اجرای جشنواره قصه‌گویی در شهرکرد

اجرای جشنواره قصه‌گویی در شهرکرد

چهارمحال بختياري شهركرد

جشنواره قصه‌گویی با حضور 100 قصه‌گو در شهرکرد در حال اجراست.
به گزارش ایرانیان سبز فرزاد رحیمی در افتاحیه مرحله استانی بیست‌ودومین جشواره قصه‌گویی اظهار داشت: 100 قصه‌‌‌‌‌‌گو از مجموع 240 قصه‌گو در مرحله شهرستانی انتخاب شدند.
 وی افزود: در مرحله استانی منتخبان مرحله شهرستانی طی سه روز از روز سه‌شنبه نهم تا 13 مهرماه به رقابت پرداخته و به مرحله منطقه‌ای که در آبان ماه امسال در استان فارس برگزار می‌شود راه می‌یابند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در مرحله استانی در هر بخش کودک و نوجوان و مردان و زنان سه تا پنج نفر و در بخش پدربزرگ و مادربزرگ‌ها یک تا دو نفر انتخاب می‌شوند.
رحیمی خاطرنشان کرد: در بخش 90 ثانیه‌‌‌‌‌‌‌ای حدود 60 اثر بارگذاری شده که مستقیما به مرحله ملی و بین‌المللی راه یافته و پایان آذرماه امسال نفرات برتر مراحل ملی و بین‌المللی نیز اعلام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
وی تصریح کرد: هفت داور مرحله استانی قصه‌گویی چهارمحال و بختیاری را ارزیابی می‌کنند که شامل سه داور در بخش بزرگسالان، سه داور در بخش کودکان و یک داور ناظر از استان خوزستان هستند.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه قصه به نوعی یکی از میراث فرهنگی جامعه محسوب می‌شود، عنوان داشت: قصه‌گویی یکی از ابزار تقویت مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی است.
تقویت باورهای دینی نوجوانان با قصه‌گویی
شعله پرند در حاشیه برگزاری جشنواره قصه‌گویی استان اظهار داشت: باورهای دینی کودکان و نوجوانان را می‌توانیم با روایت قصه‌ تقویت کنیم.
وی افزود: هدف از قصه‌گویی ترویج فرهنگ آن و القای بسیاری از پیام‌های تربیتی است.
بزرگترها نیز در قالب قصه  تجربیات، آرزوها، پندها و اندرزهای خود را به نسل جدید انتقال داده و با گرفتن امتیاز در جشنواره نیز انگیزه تازه‌ای برای پرداختن به موضوعات مفید پیدا می‌کنند.‌‌
ناظر جشنواره قصه‌گویی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ارزیابی کیفیت برگزاری جشنواره بیان کرد: همدلی و مشارکت همکاران بسیار خوب و اعضا و مربیان با حداقل امکانات کار کرده‌ و توانستند یک برنامه خیلی خوب ارائه دهند.
پرند با اشاره به اجرای بسیار خوب بخش‌های جنبی جشنواره از جمله شاهنامه‌خوانی، دف‌زنی و سرودخوانی اعضا خاطرنشان کرد: تشکیل کمیته ارزیابی در استان چهارمحال و بختیاری اقدامی مبتکرانه است که سبب می‌شود در داوری، نظرات عموم مردم را به عنوان نوعی ارزیابی بدون هیچگونه غرض‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ورزی و تعصب در نظر داشته باشیم.
وی عنوان داشت: قصه‌گویی تعداد 100 نفر از قصه‌گویان که تعداد زیادی است و برای همکاران کار بسیار پرزحمت و زمان‌بری است، نشان از مهربانی آن‌ها دارد؛ همچنین حضور مخاطبان که یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی است، بسیار مطلوب بوده و کیفیت و نظم اجرای جشنواره نیز بسیار خوب است.
ارسال مقاله به دبیرخانه جشنواره تا 30 مهرماه امسال ادامه دارد
فاطمه صالحی بروجنی در حاشیه برگزاری مرحله استانی بیست‌ودومین جشنواره قصه‌گویی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: امروز 35 نفر قصه‌گو در رده‌های سنی مختلف قصه می‌گویند و از بین هر کدام از رده‌های سنی کودک، نوجوان و زنان و مردان 5 نفر و از بین پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نیز سه نفر انتخاب می‌شوند.
وی با اشاره به نقش قصه‌گویی در تقویت مهارت‌های ارتباطی افزود: تشخص دادن به نوجوانان با استفاده از ظرفیت آن‌ها در داوری، یکی از مهم‌ترین رویکردهای این جشنواره بوده که در تقویت مهارت‌های ارتباطی و توانمندی‌های اجتماعی قشر کودک و نوجوان بسیار موثر است.
دبیرجشنواره قصه‌گویی چهارمحال و بختیاری بیان داشت: کمیته ارزیابی نیز جشنواره را در سطح ملی ارزیابی کرده و میزان رضایت‌مندی مخاطب را سنجش می‌کنند.
صالحی از برگزاری بخش مقالات به عنوان یکی از بخش‌های جنبی بیست‌ودومین جشنواره قصه‌گویی خبر داد و گفت: قصه‌گویی فلسفی، قصه‌گویی و مهارت‌های زندگی و قصه‌گویی و جامعه‌شناسی از محورهای مقالات است و ارسال مقاله به دبیرخانه جشنواره تا 30 مهرماه امسال ادامه دارد.
دبیر جشنواره قصه‌گویی استان تصریح کرد: این جشنواره از امروز به مدت چهار روز ادامه دارد و در روز شنبه 13 مهرماه اختتامیه جشنواره همزمان با افتتاحیه هفته ملی کودک برگزار و برگزیدگان اعلام می‌شوند.

داوران نوجوان قصه‌های جشنواره را ارزیابی می‌کنند
در بیست‌ودومین جشنواره قصه‌گویی چهارمحال و بختیاری نوجوانان داوری می‌کنند
در مرحله استانی بیست‌ودومین جشنواره قصه‌گویی نوجوانان هم در کنار داوران بزرگسال داوری می‌کنند.
امسال سه نفر از داورانی که خودشان سال گذشته در جشنواره استانی رتبه کسب کردند به جمع داوران پیوسته و نظراتشان درباره قصه، شیوه و تکنیک‌های قصه‌گویی را در فرم‌های ارزیابی درج می‌کنند.
نیره بهشتی‌نژاد، یکی از داوران نوجوان جشنواره امسال که خود رتبه اول مرحله استانی جشنواره سال گذشته را به دست آورده، درباره سطح رقابت‌های قصه‌گویان می‌گوید: سطح مسابقات، آمادگی قصه‌گویان و شاخصهای داوری خوب است.
وی افزود: قصه‌گویی نماد و مفهوم بین‌المللی است  که همه جای جهان وجود دارد، مادران برای فرزندانشان قصه‌‌‌ می‌گویند و بسیار دلنشین است.
 

چهارمحال بختياري شهركرد اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 35