cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱ ساعت ۱۲:۱۵
اصفهان اصفهان
سیستم آموزشی نیازمند پوست‌اندازی است؛ آموزش بدون پرورش با چاشنی بی‌انگیزگی
تعداد بازدید صفحه : 13
سیستم آموزشی نیازمند پوست‌اندازی است؛ آموزش بدون پرورش با چاشنی بی‌انگیزگی
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱ ساعت ۱۲:۱۵
اصفهان ، اصفهان اجتماعی ایران ، سبز

سیستم آموزش و پرورش نیازمند آموزش و پرورش واقعی و موثر است، اما با وجود جوانان و سرمایه‌های اجتماعی تازه نفس رو به فرسودگی و کهن‌سالی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، درگیر شدن در باتلاق مشکلات و حضور دانش‌آموزان در سیستم آموزش بدون پرورش همواره از معضلات زیرساختی این سیستم بوده و هست و این در حالی است که توجه به سازه‌های آموزشِ به همراه پرورش در اولویت جوامع توسعه‌ یافته قرار دارد.

با پیشرفت علم و فنّاوری هر دستگاهی نیاز به پوست انداختن دارد که علاوه بر به‌کارگیری سرمایه‌های اجتماعی می‌توان آینده بهتری را برای کشور ترسیم کرد.

بی‌حوصلگی و نداشتن تمرکز معلمان اغلب گله و شکایت بسیاری از دانش‌آموزان را در برگرفته که درواقع فرسودگی و کهن‌سالی سیستم آموزشی را نشان می‌دهد.

بااین‌وجود با آغاز سال تحصیلی جدید بسیاری از استان‌ها ازجمله اصفهان با کمبود نیرو مواجه هستند اما در فراخوان جذب آموزش‌وپرورش تنها به 1 الی 2 داوطلب بسنده می‌کنند.

از طرف دیگر تقسیم‌بندی مدارس به خوب و بد و ایجاد و القاء حس تبعیض بین دانش‌آموزان نه‌تنها منجر به رقابت سالمی نمی‌شود بلکه حس برتری و بی‌سوادی را در برخی دانش‌آموزان ایجاد می‌کند.

حس تبعیض با چاشنی بی‌انگیزگی و بی‌سوادی دانش‌آموزان

سید محمدجواد ابطحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز اذعان دارد که خوب و بد کردن مدارس اشتباه بزرگی است و به دلیل دور زدن قانون اساسی، اجازه دادیم که مدارس هیئت‌امنایی و غیرانتفاعی افزایش پیدا کند.

وی معتقد است که توازن آموزشی یعنی همین موضوع که دانش‌آموزان ضعیف، متوسط و عالی در کنار هم و بدون تبعیض درس بخوانند و تا پایان برنامه ششم توسعه دولت موظف به همسان‌سازی آموزش‌وپرورش است.

همچنین ابطحی با اشاره به کمبود معلم می‌گوید: با آغاز سال تحصیلی و ابتدای مهرماه همچنان مدارس با کمبود نیرو مواجه خواهند بود و اینکه چرا از جوانان تحصیل‌کرده استفاده نمی‌کنند و آن‌ها را به کار نمی‌گیرند را باید از دولت تدبیر و امید جویا شد. مراجعه‌کننده‌ای داشته‌ام که معاون مدرسه بوده و گله می‌کرد که من به دلیل بیماری صرع نمی‌توانم تدریس داشته باشم اما از من خواسته‌ شده که حتماً کلاس درس داشته باشم؛ معلم بازنشسته‌ای که 12 سال پیش بازنشسته شده را دوباره دعوت به کار می‌کنند، این مشکلات وجود دارد اما دولت توجهی به زیربناها ندارد.

خلاصه شدن تدریس‌ها به 3=2+1

الهام جعفری، دانش‌آموز دوره متوسطه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: تبعیض بین مدارس از مشکلات عمده این سیستم است زیرا زمانی که همه مدارس به‌طور یکسان با دانش‌‌آموزان کار کنند، رقابت سالم‌تری اتفاق می‌افتد که بدین روش هم عدالت رعایت می‌شود و هم بچه‌ها به این درک می‌رسند که همه در یک سطح هستند و تنها نمرات و تلاش آن‌ها باعث تفاوت است و انگیزه‌ای برای تلاش و کوشش بیشتر آن‌هاست و احساس بی‌سوادی و کودن بودن نمی‌کنند. از طرفی هم تدریس‌ها اغلب به 1+2=3 خلاصه می‌شوند و در سؤالات امتحانی از معادلات سخت و پیچیده استفاده می‌کنند.

وی به مافیای کنکور و آسیب دیگر سیستم آموزش‌وپرورش اشاره می‌کند و می‌گوید: اکثر بچه‌های کلاس ما در تابستان به‌جای کلاس‌های فرهنگی، ورزشی و تفریحی در کلاس کنکور شرکت می‌کنند و با شروع سال تحصیلی و کلاس درس همه‌چیز را قبلاً خــوانده و بلد هستند و مــن بی‌اطلاع از مباحث درسی سر کلاس می‌نشستم. از معلممان هم که می‌خواستم مطلبی را توضیح دهد، می‌گفت: «  28 دانش‌آموز فــهمــیــدن و تــو نــفــهمــیــدی!»

یدک کشیدن آموزش بدون پرورش

جمله پایانی این دانش‌آموز به این ختم شد که «آمــوزش و پــروش فــقــط و فــقــط بــا خــود آمــوزش بــا سطح پایین را یدک می‌کشد و هیــچ پــرورشــی در کار خــود دیــده نمی‌شود.» و از اینکه سیستم آموزشی تنها به ریاضی و درس‌های تئوری محور خلاصه‌ شده گلایه داشت که این سیستم استعدادهای نوین آینده‌سازان را کور می‌کند و باعث ناامیدی بسیاری از آن‌ها می‌شود.

همچنین محمد اعتدادی، مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در ابتدای سال جاری به حال ناخوش این سیستم اشاره کرد و گفت: امروز اگر می‌خواهیم حال جامعه خوب باشد باید حال آموزش و پرورش خوب باشد اما آموزش و پرورش ما به واسطه مشکلات مالی و نیروی انسانی که امروز با آن مواجه هست حال خوبی ندارد.

وی ادامه داد: برای حل مسئله کمبود نیرو از نیروهای بازنشسته آموزش و پرورش که در سالیان گذشته بازنشسته شده بودند یا در آستانه بازنشستگی هستند درخواست کردیم در آموزش و پرورش بمانند، در دوره متوسطه اول ناحیه چهار اصفهان بالای 80 درصد از معلمان نیروهای بازنشسته هستند.

به گزارش تسنیم، آموزش‌وپرورش به‌عنوان نهاد زیرساختی برای آینده و آینده‌سازان کشور همواره باید موردتوجه و اولویت دولت قرار گیرد که پایه‌های ساخت‌وساز و پیشرفت کشور را بر روی آن استوار کنند.

اما این در حالی است که این سیستم مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان مربوطه قرارگرفته و دانش‌آموزان و معلمان را در بلاتکلیفی بزرگی قرار داده‌اند. نیاز است که برنامه‌ریزی صحیح و کارشناسی شده در این حوزه به حل مشکلات عدیده آن ورود و زیرساخت‌های آن را متحول کند.


 
خبرهای امروز

اجتماعی/ایران سبز: اخبار اربعین ۹۸| افزایش فضای اسکان زائران در موکب حضرت معصومه(س)

اجتماعی/ایران سبز: اعزام دوومیدانی کار چهارمحال و بختیاری به اردوی بورسیه ورزشی

اجتماعی/ایران سبز: عضو خبرگان رهبری: ‌حضور میلیونی زائران در اربعین دنیا را متحیر کرده است

اجتماعی/ایران سبز: اداره استاندارد به‌دنبال مچ‌گیری از واحدهای تولیدی گیلان نیست

اجتماعی/ایران سبز: طبیعت روستای «جیرده» در استان گیلان فرصتی برای جذب گردشگر + تصویر

اجتماعی/ایران سبز: احتمال تغییر قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده / مجلس چک سفید امضاء به دولت نمی‌دهد

اجتماعی/ایران سبز: نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰: سودهای بانکی برای تولیدکنندگان با هیچ منطقی سازگار نیست‌

اجتماعی/ایران سبز: خسارت سنگین سیلاب در ۱۴ شهرستان استان گیلان / کشت دوم مزارع برنج از بین رفت

اجتماعی/ایران سبز: اوضاع نامناسب قطعه‌سازان خودرو در گیلان؛ ‌‌گلایه تولیدکنندگان از افزایش بی‌رویه قیمت مواد ...

اجتماعی/ایران سبز: عملکرد دستگاه‌های اجرایی گیلان در حوزه اقامه نماز مطلوب نیست

اجتماعی/ایران سبز: کمیّت و کیفیت اجرای پروژه بازآفرینی در استان تهران؛ گره کُندی روند بهسازی چیست؟

اجتماعی/ایران سبز: ۴.۵ میلیون نفر در محدوده بافت فرسوده شهری استان تهران سکونت دارند

اجتماعی/ایران سبز: ‌۶۳ محله در محدوده بافت فرسوده تهران تا ۱۴۰۰ نوسازی می‌شود

اجتماعی/ایران سبز: ارائه بسته‌های حمایتی به فعالان اقتصادی

اجتماعی/ایران سبز: اخبار اربعین ۹۸| روزانه ۹۰ اتوبوس از پایانه مسافربری قم زائران را به مرز منتقل می‌کند

اجتماعی/ایران سبز: اهدای 823 نسخه کتاب در چهارمحال و بختیاری


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'سیستم آموزشی نیازمند پوست‌اندازی است؛ آموزش بدون پرورش با چاشنی بی‌انگیزگی ' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز