cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱ ساعت ۱۱:۳۹
اصفهان شهرضا
افزایش سگ‌های ولگرد در شهرضا؛ ظاهرا کسی به فکر‌ آرامش شهروندان نیست
تعداد بازدید صفحه : 30
افزایش سگ‌های ولگرد در شهرضا؛ ظاهرا کسی به فکر‌ آرامش شهروندان نیست
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۱ ساعت ۱۱:۳۹
اصفهان ، شهرضا اجتماعی ایران ، سبز

افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در شهرضا سبب ایجاد نارضایتی بسیاری از شهروندان شده است، معضلی که به منظور حفظ سلامت و آسایش مردم باید برای آن فکری شود.

 به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از شهرضا، افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در شهرضا سبب ایجاد نارضایتی بسیاری از شهروندان شده است. براساس تعاریف بهداشتی سگ‌های ولگرد به سگ‌هایی گفته می‌شود که قلاده و صاحب ندارند؛ این سگ‌ها واکسیناسیون نشده‌اند و تحت مراقبت دامپزشکی قرار نگرفته‌اند.

بنا بر گفته برخی از فعالان محیط زیست افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد به علت تخلیه روستاها از سکنه، رخ داده است که حیوانات وحشی به ویژه سگ‌سانان به دلیل نبود مواد غذایی به حواشی شهرها و محل تجمع زباله‌ها روی آورده‌اند.

ازدیاد بی‌رویه نسل، عدم رعایت مسائل بهداشتی، عدم نظارت ارگان‌های متولی، عدم رعایت مسائل قرنطینه‌ای از جمله مواردی هستند که سبب افزایش جمعیت سگ‌ها می‌شوند.

بیماری هاری ناشی از گزیده شدن انسان توسط یک حیوان هار است. متاسفانه میزان حیوان گزیدگی در ایران رو به افزایش بوده؛ به طوری که در سال 97، بالغ بر 207 هزار مورد حیوان گزیدگی ثبت شده که عمده آنها گزیدگی سگ‌های ولگرد و بیمار بوده است.

آگاهی‌بخشی، فرهنگ‌سازی، آموزش و ایجاد مسئولیت‌پذیری در نگهداری از حیوانات خانگی و کنترل‌های محیطی و کنترل زاد و ولد سگ‌ها می‌توانند نقش بسزایی در رفع معضل حضور سگ‌های ولگرد داشته باشند.

آغاز اجرای طرح زنده‌گیری سگ‌های ولگرد در شهرضا

معاون خدمات شهری شهرداری شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرضا با بیان اینکه یکی از مشکلات مهم بهداشتی و اجتماعی در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور وجود سگ‌های ولگرد است، اظهارداشت: براساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری جمع‌آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد را از وظایف شهرداری دانسته است، دستورالعملی با هدف اجرایی کردن و رفع مشکلات شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در زمینه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و در قالب ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان تدوین شد.

محمدحسین کوهی‌زاده با اشاره به اینکه این دستورالعمل در 12 ماده و 13 تبصره تنظیم و در بهمن ماه 1387 به تصویب اعضا ستاد رسید، افزود: براساس دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد و زنده‌گیری آنها در سطح شهر، پس از طی مراحل قانونی و تحت نظارت شهرداری شهرضا، اجرای این طرح آغاز شده است.

وی گفت: بر اساس این دستورالعمل مسئولیت نظارت عالی بر اجرای این دستورالعمل در سطح شهرها برعهده شهرداری آن شهر است و اولویت انجام عملیات کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد، واگذاری به بخش خصوصی و تشکل‌های زیست محیطی پس از طی مراحل قانونی است.

معاون خدمات شهری شهرداری شهرضا با اشاره به اینکه این طرح شامل زنده‌گیری، درمان و عقیم‌سازی سگ‌های مزاحم و بلاصاحب در سطح شهر است، افزود: پس از طی این مراحل، سگ‌ها واکسیناسیون شده و سپس پلاک‌گذاری و رهاسازی می‌شوند.

وی با بیان اینکه این طرح به مدت یک هفته در سروستان در پی رسیدگی به شکایات ساکنان پس از شناسایی کولونی‌های منطقه اجرایی شد، تصریح کرد: تاکنون 51 قلاده سگ جمع‌آوری و به سایت نگهداری سگ‌های ولگرد منتقل شده‌اند.

کوهی‌زاده با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح کنترل بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگ‌های ولگرد و کنترل جمعیت آنها با انتخاب روش مناسب است، گفت: شهروندان در مدت زمان اجرای طرح همکاری و مساعدت لازم را با نیروهای اجرایی داشته باشند و مانع از اجرا نشوند.

هیچ موردی از بیماری هاری در شهرضا گزارش نشده است

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامی که باید برای کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب در محیط‌های شهری مدیریت پسماند است، اظهارداشت: هنگامی که غذا به راحتی از طریق پسماندها در اختیار این نوع از حیوانات قرار می‌گیرد میزان تولید مثل آنها افزایش پیدا می‌کند.

حمید رئیس‌زاده با بیان اینکه از سال 96 تاکنون بیش از 800 قلاده سگ توسط شبکه دامپزشکی شهرضا واکسیناسیون شده است، افزود: برای هر واکسیناسیون 80 تا 100 هزار تومان هزینه پرداخت می‌کنیم، در سال 97 هیچ موردی از بیماری هاری در شهرضا گزارش نشده است.

وی بیان کرد: بهترین راه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد زنده‌گیری و خروج از سطح شهر و عقیم‌سازی آنها است چرا که روش دیگری در شهرها و حتی کشورهای دیگر ارائه نشده است که بتواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا به دامداری‌ها و دام‌فروش‌های شهرستان شهرضا اخطاریه داده‌ایم تا نسبت به شناسنامه و قلاده‌دار کردن سگ‌های خود اقدام کنند، تصریح کرد:  مدیریت درست و علمی بدون سوار شدن بر موج احساسات، کمک می‌کند تا در آینده جمعیت سگ‌ها در محیط‌های شهری که هم برای انسان و هم برای خود سگ‌ها مناسب نیست، کنترل شود.

جمع‌آوریسگ‌ها مستقیم با امنیت مردم در ارتباطاست

یکی از اهالی منطقه سروستان شهرضا می‌گوید: این سگ‌ها ولگرد هستند و ممکن است هزاران بیماری و مریضی درمان نشدنی را به افراد منتقل کنند، از مسئولان درخواست داریم، این حیوانات زنده‌گیری و جمع‌آوری شوند.

این شهروند بیان می‌کند: جمع‌آوری سگ‌ها مستقیم با امنیت مردم در ارتباط است و خواهشمندیم مسئولان در این مورد بی‌توجه به ملاحظات قاطع عمل کنند.

مردم پسماندهایی غذایی را در معرض سگ‌های ولگرد قرار ندهند

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان اینکه بیماری هاری در بیشتر دنیا هیچ درمانی ندارد، اظهارداشت: هزینه درمان هر گزش یک میلیون تومان است و فردی که مورد گزش قرار گرفته باید شش نوبت تحت واکنسیناسیون ضد هاری قرار بگیرد، سرم ضد هاری دریافت کند و درمان آنتی‌بیوتیکی شود.

حجت‌الله تنهایی با بیان اینکه بعضی عوامل مردمی و شهرستانی سبب افزایش سگ‌های ولگرد در شهرضا شده است، افزود: رستوران‌داران پسماندهایی غذایی را در معرض سگ‌های ولگرد و بلاصاحب قرار می‌دهند و همین اقدام سبب افزایش سگ‌های ولگرد شده است.

وی با بیان اینکه مردم نباید به بهانه حقوق حیوانات غذا در اختیار آن‌ها قرار دهند این یک کار اشتباه است، بیان کرد: مشاهده می‌شود در کنار جاده‌ها مردم پسماندهای غذای خود را برای حیوانات قرار می‌دهند که این اقدام ضمن زیاد شدن جمعیت سگ‌ها منجر به ایجاد تصادف در جاده می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به اینکه در سال 96 در استان اصفهان 234 و در شهرستان شهرضا 488 مورد حیوان گزیدگی در صد هزار نفر جمعیت اتفاق افتاده است، بیان کرد: 75 درصد از این حیوان گزیدگی‌ها توسط سگ و 95 درصد توسط سگ‌های صاحب‌دار و قلاده‌دار اتفاق افتاده است.

افزایش 35 درصدی گازگرفتگی در شهرضا

وی با بیان اینکه در سال گذشته در شهرضا با افزایش 35 درصدی گازگرفتگی روبه‌رو بوده‌ایم، تصریح کرد: اگر فردی پس از گازگرفتگی به بیماری هاری مبتلا شود مرگ او حتمی است، بنابراین پس از گزش حیوانات بلافاصله باید اقدامات مراقبتی انجام شود.

تنهایی با بیان اینکه به دلیل اینکه از هار بودن حیوان مطلع نیستیم، هر فردی که توسط حیوانات مورد گزش قرار می‌گیرد، برای جلوگیری از بروز هاری در انسان بلافاصله واکسن هاری تزریق می‌شود، افزود: مردم باید آموزش ببینند تا از گزش توسط حیوانات پرهیز کنند، مردم باید بدانند که به محض گزش توسط حیوانات به مراکز درمانی مراجعه کنند.


 
خبرهای امروز

/:

اسلایدر

بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'افزایش سگ‌های ولگرد در شهرضا؛ ظاهرا کسی به فکر‌ آرامش شهروندان نیست ' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز