cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
پنجشنبه ۱۳۹۸/۶/۲۸ ساعت ۰۱:۲۴
-
اَما و اگرهای تهیه فرم مدارس در کرمان؛ از نبود اجبار برای فرم مدرسه تا درآمد میلیاردی
تعداد بازدید صفحه : 11
اَما و اگرهای تهیه فرم مدارس در کرمان؛ از نبود اجبار برای فرم مدرسه تا درآمد میلیاردی
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : پنجشنبه ۱۳۹۸/۶/۲۸ ساعت ۰۱:۲۴
- اجتماعی ایران ، سبز

هر چند در قانون اجباری برای استفاده از فرم مدارس وجود ندارد اما هر ساله در چنین ایامی خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم فرزندانشان با مشکلات زیادی روبرو هستند؛ از کیفیت نامناسب و قیمت‌های بالا تا درآمد میلیاردی و انحصار در فرم مدارس.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از کرمان، سال‌هاست که بحث طراحی، تهیه و دوخت لباس فرم برای دانش‌‌آموزان مطرح است و البته در این ایام این مباحث داغ‌تر هم می‌شود؛ اولیای دانش‌آموزان این روزها و در این شرایط سخت اقتصادی و بازار خرید لوازم‌التحریر که قیمت‌های آن نسبت به سال گذشته افزایش بسیار زیادی داشته با مشکل تهیه لباس فرم هم روبروهستند و البته اما و اگرهای و مشکلات و نارضایتی‌های زیادی که در این حوزه وجود دارد.

مادری که برای تهیه فرم مدرسه به یکی از این تولیدی‌ها آمده بود با گلایه از اینکه مدارس برای تهیه فرم مدرسه ما را به تولیدی خاص می‌فرستند گفت: مارا مجبور می‌کنند که حتما باید از این تولیدی فرم لباس فرزندمان را تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه ما هیچ اختیاری در انتخاب جنس پارچه و کیفیت لباس تولید شده نداریم افزود: مجبوریم هر لباسی را که آن تولیدی تهیه کرده با هر کیفیت، دوخت و قیمتی خریداری کنیم.

مادر دیگری هم که از این وضعیت ناراضی بود به جمع ما پیوست و گفت: برخی لباس‌های تولید شده برای فرم مدارس کیفیت مناسب را ندارند و دوخت لباس‌ها هم خوب نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها لباس سایز فرزندانشان را پیدا نمی‌کنند و مجبورند برای سایز کردن لباس هم هزینه اضافه‌ای بپردازند افزود: حتی شلوار فرم مدارس هم سایز بچه‌ها نمی‌شود و برای اینکه دمپای شلوار آنها را تو بزنند هم هزینه جداگانه دریافت می‌شود.

خانم زمانی که برای تهیه لباس فرزندش آمده بود با اشاره به اینکه مدارس خانواده‌ها را مجبور می‌کنند که همه لباس‌ها یک مدل باشند و آنها را حتما از یک تولیدی خریداری کنند بیان کرد: طرح‌ها و گلدوزی‌های خاص روی لباس باعث می‌شود که خانواده‌ها نتوان فرم مدرسه فرزندان را در خانه تهیه کنند.

وی با بیان اینکه مادرانی که خیاط باشند خودشان می‌توانند با خرید دو متر پارچه برای فرزندان خود با حداقل هزینه لباس تهیه کنند گفت: در شرایط کنونی همه مجبورند لباس‌هایی را قیمتی بیش از قیمت واقعی آن دارد تهیه کنند.  

مادر دیگری به جمع ما پیوست و گفت: ما که فقط یک بچه مدرسه‌ای نداریم و در آستانه شروع سال تحصیلی جدید تنها هزینه ما فقط تهیه لباس فرم برای بچه‌ها نیست.

وی با بیان اینکه خرید لوازم‌التحریر، پرداخت شهریه حتی برای مدارس دولتی، خرید کیف و کفش و ... در شرایط سخت اقتصادی کمر خانواده‌ها را می‌شکند افزود: در این میان خانواده‌ها بیشترین کسانی هستند که متضرر شده و آسیب می‌بینند.

روح‌اله منزلی رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان وضعیت بازار فرم مدارس را نامناسب عنوان کرده و اظهار داشت: با وجودی که در قانون اجباری برای استفاده دانش‌آموزان از فرم مدرسه نداریم اما در حال حاضر افراد فرصت‌طلب و سودجویی از این بازار سوءاستفاده می‌کنند.

وی با اشاره به عملکرد نامناسب آموزش و پرورش و مدیریت ناصحیح این بازار در سطح کلان گفت: این مسئله مشکلات زیادی را برای خانواده‌ها به‌وجود آورده است.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان با اشاره به وجود 15 میلیون دانش‌آموز در کشور عنوان کرد: اگر برای هر کدام 30 هزار تومان انتفاع برای هر دست لباس فرم مدارس در نظر بگیریم مبلغی در حدود 450 میلیارد تومان می‌شود.

وی با بیان اینکه زمانی که پای انتفاع، منافع و سود زیاد در میان باشد انحصار هم ایجاد می‌شود گفت: متاسفانه این بازار در اختیار تعداد خاصی قرار گرفته که آسیب اصلی در این میان را مصرف‌کننده می‌بیند.

منزلی با اشاره به وجود 300 هزار دانش‌آموزی که در استان کرمان و حدود 130 هزار دانش‌آموز در شهر کرمان که باید از لباس فرم استفاده کنند افزود: سودی که در این بازار وجود دارد چیزی در حدود 9 میلیارد تومان در استان است.

وی با عنوان اینکه در شهرستان کرمان هم چیزی در حدود 4 میلیارد تومان انتفاع در این بازار وجود دارد که تنها در بین حدود 80 واحد تولیدی توزیع می‌شود بیان کرد: این مبلغ در شرایطی است که 30 هزار تومان سود را برای هر دست لباس در نظر بگیریم که البته در جاهایی سوءاستفاده هم شده و انتفاع بیشتری به جیب این واحدها می‌رود.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان با اشاره به اینکه لباس فرم سال گذشته مدارس کرمان کیفیت لازم را نداشت و با قیمت بالا عرضه و به دست مصرف‌کننده رسیده بود تاکید کرد: انحصاری که در این حوزه وجود دارد باید شکسته شود تا فضای رقابتی سالمی در این بازار ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تولید‌کننده و توزیع‌کننده و حتی دلالان همه باید بتوانند به صحنه بیایند و باید فضای رقابتی بازی در استان ایجاد شود افزود: مصرف‌کننده باید برای خرید لباس فرم اختیار داشته باشد نه اینکه خانواده‌ها در تهیه لباس فرم فرزندانشان مجبور باشند طبق نظر مدیران مدارس از یک تولیدی خاص فرم دانش‌آموزان را تهیه کنند.

منزلی با عنوان اینکه در کرمان تنها 84 تولیدی می‌توانند برای دوخت لباس فرم دانش‌آموزان اقدام کنند گفت: این مسئله انحصاری ایجاد کرده و خانواده‌ها مجبورند از هر تولیدی که مدرسه اعلام می‌کند آن هم با هر کیفیت، دوخت و قیمتی لباس فرم را تهیه کنند.

وی با بیان اینکه رونق تولید و حمایت از تولیدکنندگان باید حمایت درست و واقعی باشد نه فقط در حرف افزود: البته حمایت از تولیدکننده نباید به ضرر مصرف‌کننده تمام شده و به این قشر جامعه آسیب برساند.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان با اشاره به اینکه حمایت از تولیدکنندگان کرمانی در حد حرف و شعار است تصریح کرد: بر این تولیدی‌ها هیچ‌گونه نظارتی نیست.

وی با بیان اینکه پارچه‌ای که با آن لباس فرم دانش‌آموزان دوخته شده نه درصد الیاف در آن رعایت شده و نه حتی از داخل استان تهیه شده است افزود: حتی گاهی مشاهده شده که برخی از این تولیدی‌ها لباس فرم را از استان‌های دیگر وارد کردند.

منزلی با اشاره به اینکه پنج سال است که تعداد محدودی واحد تولیدی فرم مدارس کرمان را در انحصار خود گرفته و در این بازار فاجعه به وجود آوردند گفت: سال گذشته مقنعه بروجردی را که در بازار آزاد به قیمت 8 هزار تومان به فروش می‌رفت با قیمت 15 تا 20 هزار تومان به دانش‌آموزان دادند.

وی با بیان اینکه فرم مدارس باید ساده یکنواخت باشد تا خود خانواده‌ها بتوانند به راحتی با تهیه پارچه لباس فرم فرزندانشان را تهیه کنند بیان کرد: نه اینکه با گذاشتن یک ربان و طرح خاص مردم را در محدودیت قرار دهیم.

هاشم برآوردی رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان با بیان اینکه لباس فرم دانش‌آموزی کاملا اختیاری است و اجباری در آن وجود ندارد اظهار داشت: کار اصلی آموزش و پرورش تعلیم و تربیت دانش‌آموزان بوده که در این راستا مقدماتی لازم است که آموزش و پرورش به ناچار به این حوزه‌ها هم ورود می‌کند.

وی سرویس، بوفه و لباس فرم مدارس را از این جمله مقدمات دانست و افزود: انگیزه اصلی ما برای ساماندهی لباس فرم مدارس مسائل تربیتی است و به همین جهت به لباس فرم مدارس ورود کردیم.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان گفت: درآمدزایی در اولویت‌ها و انگیزه‌های آخر ما آن هم در راستای کارهای پرورشی و کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت قرار دارد.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند از مبلغ پرداختی برای فرم مدارس دانش‌آموزان پولی به جیب آموزش و پرورش و یا سازمان دانش‌آموزی می‌رود افزود: در قاموس آموزش و پرورش جیبی وجود ندارد و جیب آموزش و پرورش، جیب مدارس و دانش‌آموزان است و تمامی درآمد مدرسه در راستای حساب و کتاب شورای عالی مدرسه، ضوابط دیوان محاسبات و نهادهای نظارتی در راستای فعالیت‌های تربیتی و پرورشی دانش‌آموزان هزینه می‌شود.

برآوردی با اشاره به اینکه 630 هزار دانش‌آموز در استان وجود دارد که در روستاها دانش‌آموزان با لباس‌های مختلف در مدارس حاضر می‌شوند گفت: در شهرها به‌دلیلی که خانواده‌ها از تمکن مالی متوسطی برخوردار هستند بنا به تصویب شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان، دانش‌آموزان با لباس فرم به مدرسه می‌آیند.

وی متحدالشکل بودن لباس دانش‌آموزان در مدارس را برای یکسان‌سازی، جلوگیری از تجمل‌گرایی، کاهش فاصله طبقاتی و نظم‌پذیری دانش‌آموزان در مدرسه عنوان کرد و افزود: به لحاظ بهداشتی نیز بسیاری از بیماری پوستی به واسطه تعرق لباس نامناسب در مدارس ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان با بیان اینکه کارگروه تخصصی لباس فرم مدارس در استان تشکیل و جلسات مختلفی با دستگاه‌ها و اتحادیه‌های مربوط در این حوزه برگزار شده است عنوان کرد: 84 تولیدی مجاز با کنترل اتاق اصناف، اتحادیه و اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به ما ابلاغ شده است.

وی با عنوان اینکه این 84 تولیدی در مرکز استان کرمان قرار دارند و هر شهرستانی تولیدی جداگانه برای خود دارد گفت: صلاحیت، توانمندی و ظرفیت این تولیدی‌ها مورد تایید اتحادیه بوده و انحصاری در این زمینه وجود ندارد.

برآوردی افزود: منکر وجود مشکلاتی در این زمینه نیستیم و احتمال تخلف در برخی تولیدها وجود دارد اما امسال نظارت‌ها بیشتر شده و اکیپ‌های متخصص و متعددی وجود دارد که تاکنون 60 درصد تولیدی‌ها کرمان را کنترل کردند.

وی با بیان اینکه مشاهده شد که در سال‌های قبل لباس‌هایی که از سوی برخی تولیدها ارائه شده بود حتی تولید داخل استان نبوده گفت: امسال این کار به سازمان دانش‌آموزی سپرده شده و تا حدود 80 تا 90 درصد موفق بودیم.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان با بیان اینکه تلاش شده تا مشکلاتی که مشاهده شده را برطرف کنیم و حداقل استاندارها در تهیه لباس فرم دانش‌آموزان رعایت شود افزود: تولیدی‌ها موظفند که نرخنامه در معرض دید همه قرار گرفته و هر گونه شکایتی از تولیدی‌ها به سرعت رسیدگی می‌شود.

وی افزود: براساس کارگروه تخصصی اتحادیه اصناف به ازای هر دست لباس مبلغ 2 هزار تومان برای مسائل تربیتی و پرورشی به حساب مدارس ریخته می‌شود.

روح‌اله منزلی رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان وضعیت بازار فرم مدارس را نامناسب عنوان کرده و اظهار داشت: با وجودی که در قانون اجباری برای استفاده دانش‌آموزان از فرم مدرسه نداریم اما در حال حاضر افراد فرصت‌طلب و سودجویی از این بازار سوءاستفاده می‌کنند.

وی با اشاره به عملکرد نامناسب آموزش و پرورش و مدیریت ناصحیح این بازار در سطح کلان گفت: این مسئله مشکلات زیادی را برای خانواده‌ها به‌وجود آورده است.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان با اشاره به وجود 15 میلیون دانش‌آموز در کشور عنوان کرد: اگر برای هر کدام 30 هزار تومان انتفاع برای هر دست لباس فرم مدارس در نظر بگیریم مبلغی در حدود 450 میلیارد تومان می‌شود.

وی با بیان اینکه زمانی که پای انتفاع، منافع و سود زیاد در میان باشد انحصار هم ایجاد می‌شود گفت: متاسفانه این بازار در اختیار تعداد خاصی قرار گرفته که آسیب اصلی در این میان را مصرف‌کننده می‌بیند.

منزلی با اشاره به وجود 300 هزار دانش‌آموزی که در استان کرمان و حدود 130 هزار دانش‌آموز در شهر کرمان که باید از لباس فرم استفاده کنند افزود: سودی که در این بازار وجود دارد چیزی در حدود 9 میلیارد تومان در استان است.

وی با عنوان اینکه در شهرستان کرمان هم چیزی در حدود 4 میلیارد تومان انتفاع در این بازار وجود دارد که تنها در بین حدود 80 واحد تولیدی توزیع می‌شود بیان کرد: این مبلغ در شرایطی است که 30 هزار تومان سود را برای هر دست لباس در نظر بگیریم که البته در جاهایی سوءاستفاده هم شده و انتفاع بیشتری به جیب این واحدها می‌رود.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان با اشاره به اینکه لباس فرم سال گذشته مدارس کرمان کیفیت لازم را نداشت و با قیمت بالا عرضه و به دست مصرف‌کننده رسیده بود تاکید کرد: انحصاری که در این حوزه وجود دارد باید شکسته شود تا فضای رقابتی سالمی در این بازار ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تولید‌کننده و توزیع‌کننده و حتی دلالان همه باید بتوانند به صحنه بیایند و باید فضای رقابتی بازی در استان ایجاد شود افزود: مصرف‌کننده باید برای خرید لباس فرم اختیار داشته باشد نه اینکه خانواده‌ها در تهیه لباس فرم فرزندانشان مجبور باشند طبق نظر مدیران مدارس از یک تولیدی خاص فرم دانش‌آموزان را تهیه کنند.

منزلی با عنوان اینکه در کرمان تنها 84 تولیدی می‌توانند برای دوخت لباس فرم دانش‌آموزان اقدام کنند گفت: این مسئله انحصاری ایجاد کرده و خانواده‌ها مجبورند از هر تولیدی که مدرسه اعلام می‌کند آن هم با هر کیفیت، دوخت و قیمتی لباس فرم را تهیه کنند.

وی با بیان اینکه رونق تولید و حمایت از تولیدکنندگان باید حمایت درست و واقعی باشد نه فقط در حرف افزود: البته حمایت از تولیدکننده نباید به ضرر مصرف‌کننده تمام شده و به این قشر جامعه آسیب برساند.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک استان کرمان با اشاره به اینکه حمایت از تولیدکنندگان کرمانی در حد حرف و شعار است تصریح کرد: بر این تولیدی‌ها هیچ‌گونه نظارتی نیست.

وی با بیان اینکه پارچه‌ای که با آن لباس فرم دانش‌آموزان دوخته شده نه درصد الیاف در آن رعایت شده و نه حتی از داخل استان تهیه شده است افزود: حتی گاهی مشاهده شده که برخی از این تولیدی‌ها لباس فرم را از استان‌های دیگر وارد کردند.

منزلی با اشاره به اینکه پنج سال است که تعداد محدودی واحد تولیدی فرم مدارس کرمان را در انحصار خود گرفته و در این بازار فاجعه به وجود آوردند گفت: سال گذشته مقنعه بروجردی را که در بازار آزاد به قیمت 8 هزار تومان به فروش می‌رفت با قیمت 15 تا 20 هزار تومان به دانش‌آموزان دادند.

وی با بیان اینکه فرم مدارس باید ساده یکنواخت باشد تا خود خانواده‌ها بتوانند به راحتی با تهیه پارچه لباس فرم فرزندانشان را تهیه کنند بیان کرد: نه اینکه با گذاشتن یک ربان و طرح خاص مردم را در محدودیت قرار دهیم.

هاشم برآوردی رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان با بیان اینکه لباس فرم دانش‌آموزی کاملا اختیاری است و اجباری در آن وجود ندارد اظهار داشت: کار اصلی آموزش و پرورش تعلیم و تربیت دانش‌آموزان بوده که در این راستا مقدماتی لازم است که آموزش و پرورش به ناچار به این حوزه‌ها هم ورود می‌کند.

وی سرویس، بوفه و لباس فرم مدارس را از این جمله مقدمات دانست و افزود: انگیزه اصلی ما برای ساماندهی لباس فرم مدارس مسائل تربیتی است و به همین جهت به لباس فرم مدارس ورود کردیم.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان گفت: درآمدزایی در اولویت‌ها و انگیزه‌های آخر ما آن هم در راستای کارهای پرورشی و کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت قرار دارد.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند از مبلغ پرداختی برای فرم مدارس دانش‌آموزان پولی به جیب آموزش و پرورش و یا سازمان دانش‌آموزی می‌رود افزود: در قاموس آموزش و پرورش جیبی وجود ندارد و جیب آموزش و پرورش، جیب مدارس و دانش‌آموزان است و تمامی درآمد مدرسه در راستای حساب و کتاب شورای عالی مدرسه، ضوابط دیوان محاسبات و نهادهای نظارتی در راستای فعالیت‌های تربیتی و پرورشی دانش‌آموزان هزینه می‌شود.

برآوردی با اشاره به اینکه 630 هزار دانش‌آموز در استان وجود دارد که در روستاها دانش‌آموزان با لباس‌های مختلف در مدارس حاضر می‌شوند گفت: در شهرها به‌دلیلی که خانواده‌ها از تمکن مالی متوسطی برخوردار هستند بنا به تصویب شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان، دانش‌آموزان با لباس فرم به مدرسه می‌آیند.

وی متحدالشکل بودن لباس دانش‌آموزان در مدارس را برای یکسان‌سازی، جلوگیری از تجمل‌گرایی، کاهش فاصله طبقاتی و نظم‌پذیری دانش‌آموزان در مدرسه عنوان کرد و افزود: به لحاظ بهداشتی نیز بسیاری از بیماری پوستی به واسطه تعرق لباس نامناسب در مدارس ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان با بیان اینکه کارگروه تخصصی لباس فرم مدارس در استان تشکیل و جلسات مختلفی با دستگاه‌ها و اتحادیه‌های مربوط در این حوزه برگزار شده است عنوان کرد: 84 تولیدی مجاز با کنترل اتاق اصناف، اتحادیه و اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به ما ابلاغ شده است.

وی با عنوان اینکه این 84 تولیدی در مرکز استان کرمان قرار دارند و هر شهرستانی تولیدی جداگانه برای خود دارد گفت: صلاحیت، توانمندی و ظرفیت این تولیدی‌ها مورد تایید اتحادیه بوده و انحصاری در این زمینه وجود ندارد.

برآوردی افزود: منکر وجود مشکلاتی در این زمینه نیستیم و احتمال تخلف در برخی تولیدها وجود دارد اما امسال نظارت‌ها بیشتر شده و اکیپ‌های متخصص و متعددی وجود دارد که تاکنون 60 درصد تولیدی‌ها کرمان را کنترل کردند.

وی با بیان اینکه مشاهده شد که در سال‌های قبل لباس‌هایی که از سوی برخی تولیدها ارائه شده بود حتی تولید داخل استان نبوده گفت: امسال این کار به سازمان دانش‌آموزی سپرده شده و تا حدود 80 تا 90 درصد موفق بودیم.

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان کرمان با بیان اینکه تلاش شده تا مشکلاتی که مشاهده شده را برطرف کنیم و حداقل استاندارها در تهیه لباس فرم دانش‌آموزان رعایت شود افزود: تولیدی‌ها موظفند که نرخنامه در معرض دید همه قرار گرفته و هر گونه شکایتی از تولیدی‌ها به سرعت رسیدگی می‌شود.

وی افزود: براساس کارگروه تخصصی اتحادیه اصناف به ازای هر دست لباس مبلغ 2 هزار تومان برای مسائل تربیتی و پرورشی به حساب مدارس ریخته می‌شود.


 
خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'اَما و اگرهای تهیه فرم مدارس در کرمان؛ از نبود اجبار برای فرم مدرسه تا درآمد میلیاردی ' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز