(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

صدور مجوزهای بی‌رویه نانوایی در قم مشکل ایجاد کرده است

صدور مجوزهای بی‌رویه نانوایی در قم مشکل ایجاد کرده است

قم قم

رئیس اتحادیه نانوایان قم با انتقاد از صدور مجوزهای تأسیس نانوایی،‌ گفت: دادن مجوزهای بی‌رویه برای احداث نانوایی سبب شده که از شهرهای دیگر به قم آمده و مجوز نانوایی بگیرند.

علی‌اکبر زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز در قم، با اشاره به جابه‌جایی آرد در برخی نانوایی‌ها و مصوبه اخیر شورای آرد و نان استان قم مبنی بر حمل آرد گندم از کارخانه تا نانوایی توسط اتحادیه نانوایان اظهار داشت: اگر اتحادیه دسترسی به سامانه فروش آرد کشور داشته باشد می‌توانیم بگوییم که چه کسی، چقدر آرد، از کجا گرفته است و انحصاری بودن این سامانه در اختیار شرکت غله سبب بروز برخی اتفاقات شده است.

وی خاطرنشان کرد: حمل‌ و نقل آرد نیمه‌دولتی تا پیش‌ از این مصوبه با نانوایی‌ها بود که شرکت غله جابه‌جایی آرد را به دوش نانوا می‌انداخت. البته شرکت غله گندم را از چند استان می‌آورد و می‌گویند نسبت به خرید از برخی استان‌ها مانند کردستان و مرکزی، اختیاری هم ندارند.

نظارت آن چنانی در خرید گندم از کشاورز وجود ندارد

رئیس اتحادیه نانوایان قم با بیان اینکه این گندم‌ها اصلاً کیفیت ندارد، اضافه کرد: گندم‌های واردشده به استان و گاها گندم‌های استانی کیفیت لازم را ندارند که باید به‌صورت تصادفی گندم‌ها را به آزمایشگاه ببریم و اخیراً که قدری کیفیت آرد پایین آمده،‌ می‌بینیم که گلوتنِ آن پایین است و دلیل این اتفاق، گندم جدید است.

وی یادآور شد: نظارت آن‌چنانی در بحث خرید از کشاورز وجود ندارد، هر گندمی با هر کیفیتی وارد سیلو می‌شود و این در شرایطی بوده که باید سیلو مدیریت کند که گندم با کیفیت هم وارد کند. باید دید که از گلستان چه مقدار گندم می‌آورند و آیا ترکیب گندم‌های مرغوب و با کیفیت پایین‌تر، به‌گونه‌ای است که کیفیت آرد به شرایط بهتری برسد یا خیر.

زارع با گلایه از تصمیمات دوگانه،‌ خاطرنشان کرد: یک کارخانه آرد را مجوز ندادند و گفتند که استان اشباع است، نانوایی هم بازار اشباع دارد، چرا در مورد نانوایی این اتفاق نمی‌افتد؟ در بحث نانوایی‌ها به این دلیل که تک‌محصولی هستند، رقابت جواب نمی‌دهد و فقط موجب کم شدن انگیزه می‌شود.

وی با انتقاد از صدور مجوزهای تأسیس نانوایی،‌ افزود: دادن مجوزهای بی‌رویه برای احداث نانوایی سبب شده که از شهرهای دیگر به قم آمده و مجوز نانوایی بگیرند، قم ادعای این را داشته که پایتخت نان سنگک ایران است و در همایش‌ها ثابت کردیم که این موضوع درست است ولی نباید به این اعتبار لطمه زد.


 

قم قم اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 40