(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

جشنواره کودک و نوجوان| دغدغه‌های بازیگر «بوی باران» برای سینمای کودک؛ از «قصه‌های مجید» تا «بچه‌ مهندس»

جشنواره کودک و نوجوان| دغدغه‌های بازیگر «بوی باران» برای سینمای کودک؛ از «قصه‌های مجید» تا «بچه‌ مهندس»

اصفهان اصفهان

بازیگر تلویزیون گفت: جای سریال‌هایی از جمله قصه‌های مجید در جشنواره خالی است، هرچند سال گذشته سریالی با عنوان بچه مهندس با ژانر کودک ساخته شد ولی باز هم جای چنین ژانرهایی در سینما و تلویزیون خالی است.

بهزاد داوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرانیان سبز در اصفهان، با اشاره به حضورش در جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال، اظهار داشت: امروز روز اولی است که در جشنواره حضور یافتم و تا کنون دو فیلم دیده‌ام.

وی افزود: من اصفهانی هستم و در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان تحصیل کردم و خاطرات زیادی از حضور در جشنواره‌های کودک و نوجوان دارم.

این بازیگر تلویزیون با بیان اینکه "چیزی که برای من مجهول مانده این است که چرا به سینمای کودک و نوجوان کم اهمیت می‌دهند"، گفت: در دهه 70 ما تمام سال را منتظر می‌ماندیم تا جشنواره شروع شود و فیلم ببینیم، به‌طور کلی یک جنب‌وجوش خاصی در سینماها حاکم بود ولی الآن فکر می‌کنم کمی از تب‌وتاب جشنواره کاسته شده است.

وی تصریح کرد: همواره برای من این سؤال وجود دارد که چرا این اتفاق افتاده، البته فیلم پرطرفدار و پرفروش در سینما کم نداریم ولی این موضوع کمتر در سینمای کودک دیده می‌شود.

داوری ادامه داد: فیلم شهر موش‌ها یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های کودک بود و همین‌طور فیلم‌‌های کودک دیگری بودند که طرفداران زیادی داشتند.

وی با ابراز اینکه "اهمیت به ژانر کودک کم شده و از علتش هم اطلاعی ندارم"، اظهار داشت: تحلیل من این است که به‌علت فروش کمتر فیلم کودک، فیلمسازان کمتر به‌سمت سینمای کودک می‌آیند.

بازیگر سریال «بوی باران» افزود: سال‌ها پیش کارناوال‌هایی در زمان جشنواره راه می‌افتادند و استانداری و شهرداری حمایت زیادی از آنها می‌کردند و جذابیت زیادی داشتند اما الآن خبری از آنها نیست.

وی خاطرنشان کرد: بچه‌های سوره در سال 82، نخستین نمایش کودک ویژه سنین زیر 12 سال را در کودکستان‌ها و مدارس ابتدایی به‌مدت یک سال اجرا کردند و با استقبال فراوانی هم مواجه شد، متأسفانه بعد از آن دیگر تکرار نشد.

داوری با تأکید به اینکه همان‌طور که به سینمای حرفه‌ای و بزرگسال اهمیت داده می‌شود به سینمای کودک هم نگاه ویژه‌ای می‌شد، گفت:  سینمای کودک پایه است و چه‌بسا بازیگرانی هستند که از سینمای کودک وارد سینمای بزرگسال شدند و همین‌طور آن سال‌ها تعدادی از داوران بودند که اکنون به فیلم‌سازان خوبی تبدیل شده‌اند.

این بازیگر تلویزیون ادامه داد: جای سریال‌هایی از جمله قصه‌های مجید در جشنواره خالی است، چرا دیگر قصه‌های مجید ساخته نمی‌شود؟ ما افرادی همچون هوشنگ مرادی کرمانی داریم چرا دیگر سراغ این‌گونه فیلم‌ها نمی‌رویم؟

وی تصریح کرد: هرچند سال گذشته سریالی با عنوان بچه مهندس با ژانر کودک ساخته شد ولی باز هم جای چنین ژانرهایی در سینما و تلویزیون خالیست.

داوری با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری باید در سینمای کودک انجام شود، اظهار داشت: بخش‌های دولتی و خصوصی باید به فیلم‌سازان جوان کمک کنند، تا فیلم‌های خوبی برای کودک ساخته شود.

وی اضافه کرد: هرچه بتوانیم از قصه‌های کهن کشورمان استفاده کنیم به جذابیت فیلم افزوده می‌شود و می‌توانیم در سینمای بین‌الملل حوزه کودک نقش‌آفرینی داشته باشیم، ادای فیلم‌های خارجی را در نیاوریم و از فرهنگ غنی و داستان‌های ایرانی استفاده کنیم، به‌عنوان مثال از قصه‌های مثنوی الهام بگیریم و آنها را به فیلم تبدیل کنیم.

 


جشنواره ، کودک
اصفهان اصفهان اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 79