cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: زینب شیدایی
چهارشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۳ ساعت ۰۸:۴۴
ساخت پتروشیمی چهارم کرمانشاه با گذشت سال‌ها انتظار در هاله‌ای از ابهام
تعداد بازدید صفحه : 13
ساخت پتروشیمی چهارم کرمانشاه با گذشت سال‌ها انتظار در هاله‌ای از ابهام
دسته بندی خبر:
تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۳ ساعت ۰۸:۴۴

پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به عنوان پتروشیمی چهارم کرمانشاه بعد از گذشت سال‌ها هنوز در حد مجوزی روی کاغذ باقی مانده و در این اواخر نیز صحبت‌هایی ناامیدکننده از سوی برخی مسئولان شنیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از کرمانشاه، منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب در 30 دی ماه سال 85 مصوب و در چهارم مهر ماه 89 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در 11 آبان ماه همان سال قانون ایجاد منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اسلام‌آباد غرب از سوی رئیس جمهور وقت ابلاغ شد.

پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به عنوان پتروشیمی کرمانشاه و در زمینی به مساحت 70 هکتار در زمان ساخت حدود 9000 نفر و در زمان راه‌اندازی 2750 نفر اشتغالزایی خواهد داشت و محصول تولیدی آن نیز متانول، پلی‌اتیلن و پلی پروپیلن است و توانایی تولید مواد اولیه صنایع پتروشیمی پایین‌دست را نیز دارد.

هرچند مسئولان طرح در سال 94 اعلام کردند که عملیات اجرایی آن در اواخر تیر ماه همان سال کلید می‌خورد اما هنوز بعد از چند سال هیچ خبری نیست و پتروشیمی چهارم کرمانشاه در حد مجوزی روی کاغذ باقی مانده است و این در حالی است که جوانان بیکار استان به ویژه اسلام‌آباد غرب سال‌ها چشم به راه‌اندازی این طرح دوخته‌اند.

چندی پیش معاون اقتصادی استاندارد در بازدید معاون اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور از پروژه‌های منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب صحبت‌هایی را بیان کرد که سبب ناامیدی مردم منطقه و استان شد و گویی اراده جدی برای راه‌اندازی پتروشیمی چهارم وجود ندارد و به گفته مسئولان باید روی صنایع پایین‌دستی متمرکز شد.
 

منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب نباید فدای پتروشیمی شود

هدایت حاتمی معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب را نباید به پتروشیمی محدود و ظرفیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری که برای این منطقه پیش بینی شده را فدای پتروشیمی کنیم اظهار داشت: یکی از اشتباهات صورت گرفته این بود که سرنوشت منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب را به سرنوشت پتروشیمی گره زده بودند در حالی که پتروشیمی یک پروژه اما منطقه آزاد یک زیرساخت  بااهمیت برای سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: درباره پتروشیمی باید به این نکته توجه داشته باشیم که پتروشیمی بالادست بسیار هزینه‌بر، آب‌بر و اشتغالزایی کمتر و نیازمند چند هزار میلیارد سرمایه است و بر عکس آن ایجاد پتروشیمی به صورت پایین دست بسیار سودآور و اشتغالزا است و هدف ما نیز ایجاد صنایع  پایین پتروشیمی به عنوان یکی از مزیت‌های اقتصادی استان است که می‌تواند تأثیر زیادی بر ایجاد اشتغال در اسلام‌آبادغرب داشته باشد و بنابراین‌ نظر ما تنها با پتروشیمی بالادست است که سه مورد مشابه دیگر در کرمانشاه از قبل احداث شده است.

حاتمی گفت: متأسفانه از حدود هشت سال پیش تاکنون به جز ایجاد یک صنعت، اتفاق دیگری در این منطقه ویژه اقتصادی به عنوان تنها منطقه اقتصادی بخش خصوصی نیفتاده و حتی زیرساخت‌های آن مانند گاز نیز آماده نشده و همین سبب کندی و رکود روند آماده‌سازی این منطقه شده که در بازدیدی که به همراه معاون امور اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهور از آن داشتیم مقرر شد که مشکلات و موانع آن برطرف شود.

وی افزود: پتانسیل منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب بسیار زیاد است و با پیگیری‌های مجدانه استاندار کرمانشاه و نماینده آن شهرستان قرار است که شرکت ستاره خلیج فارس به عنوان سرمایه‌گذار در زمینه ایجاد صنایع پتروشیمی در اسلام‌آباد غرب فعالیت خود را شروع کند.
 

نابودی 5000 فرصت شغلی در سایه انحصارطلبی پتروشیمی اسلام‌آباد غرب

امام جمعه اسلام‌آباد غرب که بارها نسبت به پتروشیمی اسلام‌آباد غرب تذکر داده بود نسبت به این صحبت‌ها واکنش نشان داده و از دستگاه قضا خواستار ورود به پروژه پتروشیمی چهارم یا پتروشیمی اسلام‌آباد غرب و تشکیل هیئتی برای رسیدگی به موضوع شده است.

حجت الاسلام محمدطه مهری امام جمعه اسلام‌آباد غرب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه فرصت شغلی در صورت انحصار طلبی چند نفر بر روی پروژه پتروشیمی شهرستان اسلام‌آباد غرب نابود می‌شود اظهار داشت: پروژه پتروشیمی شهرستان اسلام آباد غرب با بی‌تفاوتی مسئولان فراموش شده و این فراموشی موجب شده یک فرصت اشتغالزایی از جوانان این شهرستان سلب شود.

امام جمعه اسلام‌آباد غرب با اشاره به اینکه دولت منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان را با 143 هکتار زمین در سال 88 و 89 متری 7500 تومان در اختیار مدیران پروژه پتروشیمی قرار داده است، گفت: باید پذیره‌نویسی برای ورود سرمایه‌گذاران جدید به پتروشیمی اسلام‌آباد غرب انجام شود و سهامی عام شدن این پروژه می‌تواند زمینه اشتغال 5000 نفر از جوانان این شهرستان را فراهم کند و البته اگر مانند سایر پروژه‌های استان سهم شهرستان را ناچیز در نظر نگیرند.

وی افزود: اکنون در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان هفت نفر اعضای هیئت مدیره هستند و شنیده شده در این اواخر که 60 هکتار آن متری 60هزار تومان یعنی 36میلیارد تومان واگذار شده است.

مهری با بیان اینکه این واگذاری در صورتی که سهامی عام باشد مشکلی ندارد اما اخباری به بنده می‌رسد که می‌خواهند آن را سهامی خاص اعلام کنند، بیان کرد: اگر چند شخص ثروتمند سهامی عام را تبدیل به سهامی خاص کنند یعنی دیگر ورود بقیه به این سهامی ممنوع است.

وی با اشاره به انتشار صحبت‌های وزیر نفت در فضای مجازی که مشکلات پتروشیمی اسلام‌آباد غرب را سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذار ندانسته بلکه تحریم آمریکا عنوان کرده است، گفت: در صورتی که وزیر این صحبت را نگفته باید آن را هر چه سریعتر تکذیب کند و در صورت تأیید این حرف، جمله بسیار اشتباهی عنوان شده است.

امام جمعه اسلام‌آباد غرب با اشاره به اینکه مشکل منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان کسانی است که بر این منطقه و پتروشیمی چنبره انداخته‌اند اظهار کرد: چرا اجازه ورود سرمایه‌گذاران داخلی در منطقه تاکنون از سوی مسئولان داده نشده است و نماینده مجلس، استاندار و وزیر مربوطه باید در این مورد پاسخگو باشند.

وی افزود: در شرایط کنونی پتروشیمی و فراورده‌های نفتی بسیار طرفدار دارد و کمک زیادی به اشتغال‌زایی جوانان خواهد کرد.

مهری با بیان اینکه مسئولان نباید اجازه دهند روز به روز بر آمار بیکاری بیکارترین شهر استان و بلکه کشور افزوده شود، بیان کرد: اکنون پرداختن به مسائل و مشکلات بیکاری شهرستان اسلام‌آباد غرب در اولویت اساسی قراردارد.

وی گفت: از قوه قضائیه استدعا دارم که با دستور به سازمان بازرسی و دادستانی، یک هیئت قوی تشکیل دهد تا به ‌موضوع منطقه اقتصادی اسلام‌آباد غرب و پتروشیمی شجاعانه ورود پیدا کنند.
 

سرمایه‌گذاران کنونی پتروشیمی اسلام‌آباد غرب در شرایط فعلی توان ادامه کار را ندارند

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: چنانچه فردی در شرایط کنونی توان سرمایه‌گذاری در پتروشیمی اسلام‌آباد غرب را دارد از آن استقبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذارانی کنونی پتروشیمی در منطقه ویژه اسلام‌آباد غرب اکنون توان این کار را ندارند عنوان کرد: هیچ طرحی با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 600 هزار یورو در ایران از عهده یک نفر برنمی‌آید و به طور قطع نیازمند فاینانسور است.

شکری با بیان اینکه با چندین فاینانسور مذاکره شده است گفت: پتروشیمی در اختیار استاندارد قرار داده شده است که هر سرمایه‌گذاری توانایی دور زدن تحریم‌ها را دارد از ان استقبال می‌شود.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه با اشاره به اینکه استاندار پیگیر راه‌اندازی این پتروشیمی است افزود: امید داریم سازمان‌ها و گروه‌های سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی به این موضوع ورود پیدا کنند.

وی بیان کرد: سرمایه‌گذاران جدید نسبت به سرمایه خود سهام دریافت می‌کنند و سهام‌داران فعلی نیز به کار خود ادامه می‌دهند و براساس قانون تجارت سهام تقسیم می‌شود تا زمانی که بخشی از سهام به مردم واگذار شود.

شکری گفت: همیشه تأکید کرده‌ام که برای واگذاری واحدهای دولتی به بخش خصوصی بهتر است به صورت سهامی عام در اختیار مردم منطقه قرار داده شود که مردم از آن منتفع شوند و در این صورت بسیاری از حواشی رخ نمی‌دهد و از سودجویی افراد جلوگیری می‌شود.
 

وی با بیان اینکه بخش زیادی از مجوزها برای این پتروشیمی از جمله آب، برق، محیط زیست و وزارت نفت دریافت شده است گفت: به صورت شبانه‌روز نشست‌های مختلفی با کشورهای مختلف جهت فاینانس برگزار می‌شود که امید داریم نتیجه‌بخش باشد.

رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه اظهار کرد: در صورت رفع مشکل سرمایه‌گذار، پتروشیمی اسلام‌آباد غرب در چهار فاز اجرا می‌شود که فاز نخست به مدت دو سال و نیم راه‌اندازی می‌شود.

در حال مذاکره با هلدینگ خلیج فارس برای سرمایه‌گذاری در پتروشیمی اسلام‌آباد غرب هستیم

استاندار کرمانشاه در همایش روز خبرنگار گفت: پتروشیمی اسلام‌آباد غرب یک ظرفیت بزرگ برای توسعه این شهرستان است که مدیریت ارشد استان به شکل جدی به دنبال اجرایی شدن آن است و در این زمینه با هلدینگ خلیج فارس در حال مذاکره برای سرمایه‌گذاری در این پروژه هستیم.

براساس این گزارش پتروشیمی اسلام‌آباد غرب که سال‌ها نقطه و بارقه امیدی برای مردم و بیکاران منطقه بوده است اکنون در هاله‌ای از ابهام و اما و اگر مسئولان قرار دارد و نیازمند عزم جدی‌تر برای این موضوع است که چنانچه این عزم در سال‌های گذشته وجود داشت تاکنون گامی کوچک در این زمینه برداشته می‌شد.

 

 

خبرهای امروز

اجتماعی/ایران سبز: اخبار اربعین ۹۸| افزایش فضای اسکان زائران در موکب حضرت معصومه(س)

اجتماعی/ایران سبز: اعزام دوومیدانی کار چهارمحال و بختیاری به اردوی بورسیه ورزشی

اجتماعی/ایران سبز: عضو خبرگان رهبری: ‌حضور میلیونی زائران در اربعین دنیا را متحیر کرده است

اجتماعی/ایران سبز: اداره استاندارد به‌دنبال مچ‌گیری از واحدهای تولیدی گیلان نیست

اجتماعی/ایران سبز: طبیعت روستای «جیرده» در استان گیلان فرصتی برای جذب گردشگر + تصویر

اجتماعی/ایران سبز: احتمال تغییر قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده / مجلس چک سفید امضاء به دولت نمی‌دهد

اجتماعی/ایران سبز: نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰: سودهای بانکی برای تولیدکنندگان با هیچ منطقی سازگار نیست‌

اجتماعی/ایران سبز: خسارت سنگین سیلاب در ۱۴ شهرستان استان گیلان / کشت دوم مزارع برنج از بین رفت

اجتماعی/ایران سبز: اوضاع نامناسب قطعه‌سازان خودرو در گیلان؛ ‌‌گلایه تولیدکنندگان از افزایش بی‌رویه قیمت مواد ...

اجتماعی/ایران سبز: عملکرد دستگاه‌های اجرایی گیلان در حوزه اقامه نماز مطلوب نیست

اجتماعی/ایران سبز: کمیّت و کیفیت اجرای پروژه بازآفرینی در استان تهران؛ گره کُندی روند بهسازی چیست؟

اجتماعی/ایران سبز: ۴.۵ میلیون نفر در محدوده بافت فرسوده شهری استان تهران سکونت دارند

اجتماعی/ایران سبز: ‌۶۳ محله در محدوده بافت فرسوده تهران تا ۱۴۰۰ نوسازی می‌شود

اجتماعی/ایران سبز: ارائه بسته‌های حمایتی به فعالان اقتصادی

اجتماعی/ایران سبز: اخبار اربعین ۹۸| روزانه ۹۰ اتوبوس از پایانه مسافربری قم زائران را به مرز منتقل می‌کند

اجتماعی/ایران سبز: اهدای 823 نسخه کتاب در چهارمحال و بختیاری


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'ساخت پتروشیمی چهارم کرمانشاه با گذشت سال‌ها انتظار در هاله‌ای از ابهام' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز