شرایط لاهیجان برای ثبت جهانی به عنوان پایتخت چای ایران بررسی شد

نوشته شده توسط خبر نگار سبز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۹ ساعت ۲۰:۲۲ - گروه خبری اجتماعی - مکان : گيلان لاهیجان

شرایط لاهیجان برای ثبت جهانی به عنوان پایتخت چای ایران بررسی شد

به گزارش خبر گزاری ایران سبز، سید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه‌ها در ایران که پیگیر ثبت این پرونده است، گفت: به منظور ثبت جهانی لاهیجان به عنوان پایتخت چای، هیأت ارزیابی کمیسیون ملی یونسکو در ایران در سفر به رشت و لاهیجان با بهره‌برداران و تولیدکنندگان چای، شهردار و مسئولان مدیریت شهری و شورای شهر، هنرمندان، انجمن‌ها و سمن‌های این شهر دیدار کرد.
امیر روشن معاون ارتباطات و امور مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو در ایران در نشست روند ثبت لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران در فهرست یونسکو نیز گفت: پس از انتخاب لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران، این شهرستان می‌تواند با شهر‌های فعال چای در سایر کشور‌ها ارتباط برقرار کرده و دیپلماسی شهری از مسیر چای را توسعه دهد.
در این نشست مسئولان کمیسیون ملی یونسکو در ایران درباره تعیین وضعیت ثبت جهانی لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران، تا یک ماه آینده وعده‌هایی دادند.

لاهیجان جایگاه نخست کشت چای در ایران را دارد و موزه تخصصی و تاریخی «چای» و آرامگاه «کاشف‌السلطنه» بنیان‌گذار صنعت چای ایران در این شهرستان قرار دارد.

: تلاش می‌شود تا با همکاری مدیران شهری لاهیجان اقدامات لازم برای ثبت جهانی این شهر به عنوان پایتخت چای ایران و شهر خلاق یونسکو انجام شود.

برای ثبت نظر خود باید وارد سایت شوید ورود یا ثبت نام