(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

افزایش قیمت حاصل از افزایش قیمت بنزین حدود 5 درصد است

افزایش قیمت حاصل از افزایش قیمت بنزین حدود 5 درصد است

چهارمحال بختياري شهركرد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: افزایش قیمت حاصل از افزایش قیمت بنزین حدود 5 درصد خواهد بود.
به گزارش خبرگزاریایرانیان سبز از شهرکرد، علی شهریارپور در نشست خبری با اشاره به ضرورت اجرای طرح کمک‌های معیشتی خانوارها و مصرف سوخت، اظهار داشت: قیمت تمام شده هر لیتر بنزین در  برای دولت 6 هزار تومان می‌شد و سالانه انواع یارانه‌های پنهان و آشکار در کشور پرداخت می‌شود. سهم ثرتمندان از مصرف بنزین نسبت به فقرا 23 به یک است حدود نیمی از خانوارهای کشور خودرو ندارند و قشر آسیب‌پذیر هستند و از یارانه بنزین استفاده نمی‌کردند که با اجرای این طرح یارانه سوخت عادلانه توزیع می‌شود.
وی با بیان اینکه روزانه 8 و نیم لیتر بنزین از کشور قاچاق می‌شود، افزود: قاچاق بنزین و در پی آن خروج یارانه معیشتی مردم که حدود 15هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود از دیگر ضرورت‌های اجرای این طرح بود. در کشورهای مختلف قیمت بنزین از 15 برابر قیمت آن در ایران نیز بیشتر است و این تفاوت قیمت برای خارج کردن آن ایجاد انگیزه می‌کرد اما اگر درآمد حاصل از نفت  و فراورده‌های آن را داشته باشیم 120 تا 200 میلیارد دلار به بودجه افزوده می‌شود که در بخش‌های مختلف اشتغال، اقتصاد، عمران و سایر بخش‌های استفاده می‌شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه طی 5 سال گذشته قیمت بنزین افزایش نداشته و ثابت بوده، بیان کرد: با وجود ثبات قیمت بنزین قیمت سایر کلالها افزایش داشته که قیمت نسبی بنزین به بقیه کالاها کم شده و تعادل مصرفی بازار به هم خورده و افزایش تقاضای بنزین را نسبت به مصرف بهینه بیشتر کرد، اما با اجرای این طرح صادرات بنزین بیشتر و درآمد حاصل از آن نیز افزایش می‌یابد.
شهریارپور با بیان اینکه در آمدهای حاصل از اجرای طرح مصرف سوخت بین هفت دهک پایین جامعه توزیع می‌شود عنوان داشت: منابع حاصل از اجرای این طرح حدود 31 میلیارد تومان است و بین 18 هزار خانوار که حدود 60 میلیون نفر است توزیع می‌شود.
وی ادامه داد: بهبود توزیع درآمد در کشور، جلوگیری از قاچاق کالا، واقعی شدن ارقام بودجه و تاثیر آن در خدمات رسانی، تکمیل پروژه‌های عمرانی، واقعی شدن قیمت بنزین، بهینه شدن مصرف بنزین، امکان صادرات بهبود وضعیت معیشت مردم از شاخصهای مهم در طرح مصرف سوخت است.
وی با اشاره به انواع تورم در بخشهای مختلف تصرریح کرد: افزایش قیمت حاصل از افزایش قیمت بنزین حدود 5 درصد خواهد بود و دولت در راستای اصلاح آن اقدام به ارائه بسته‌های حمایتی تکمیلی خواهد کرد، همچنین کنترل قیمتها با نظارت بر کالاها و خدمات، کنترل بازار ارز توسط بانک مرکزی از اقدامات دولت خواهد بود.
شهریارپور گفت: از عوامل مهم نرخ بیکاری در استان اضافه شدن جمعیت بازنشستگان و همچنین تغییر دیدگاه عمومی مردم نسبت به اشتغال زنان و افزوده شدن زنان به بازار کار است همچنین رشد جمعیت در دهه 60 از دیگر عوامل مهم در نرخ بالای بیکاری استان است که طی سالهای اخیر با اقدامات انجام شده روبه کاهش است.


 
 

چهارمحال بختياري شهركرد اقتصادی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 33