(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

۹۰ درصد حریم رودخانه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری آزادسازی شد

۹۰ درصد حریم رودخانه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری آزادسازی شد

چهارمحال بختياري شهركرد

معاون امور هماهنگی و عمرانی استانداری چهارمحال وبختیاری گفت: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان برای اشتغالزایی به ویژه در بخش کشاورزی استان جذب و ۹۰ درصد از حریم و بستر رودخانه زاینده‌رود آزاد شد.

90 درصد حریم رودخانه زاینده رود در چهارمحال و بختیاری آزادسازی شد
به گزارش ایرانطان سبز از شهرکرد، مجید نظری ظهر امروز در آئین معارفه فرمانده یگان حفاظت امور اراضی جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: براساس قانون بنیاد مسکن وظیفه دارد طرح هادی را در روستاهای بالای 20 خانوار اجرا کند که با این اقدام از تخریب و تغییر کاربری اراضی جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه در چهارمحال و بختیاری برای 558 روستا طرح هادی آماده اجراست، بیان کرد: سال گذشته 400 میلیارد تومان برای اشتغالزایی به ویژه در بخش کشاورزی استان جذب، آزادسازی 90 درصد از حریم و بستر رودخانه زاینده‌رود انجام، 15 هزار هکتار زمین طی 15 سال گذشته به بیت‌المال بازگردانده و در حوزه تغییر کاربری حدود 60 تا 70 درصد موفق عمل شده که به حفاظت از اراضی کشاورزی و باغات کمک می‌کند.

ذبیح‌الله قریب رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در ادامه این مراسم بیان کرد: یک‌ سوم ثروت تولیدی چهارمحال و بختیاری به 10 درصد اراضی کشاورزی بستگی دارد.

وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌ها به عنوان وظیفه حاکمیت افزود: در حوزه زیرساختی باید آمایش انجام و طرح‌های مناسب حوزه جهادکشاورزی ارائه شود چراکه بدون در اختیار قرار داشتن طرح آمایش قانون محدودیت ایجاد می‌کند.

مدیرکل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه حفاظت اراضی به معنی محدودیت، ممنوعیت و فریز کردن زمین نیست بلکه به معنی استفاده درست است، بیان کرد: باید به ارزش اقتصادی خاک بپردازیم و نگاه بهره‌ورانه داشته و طرح‌های عمومی را در اراضی ملی اجرا کنیم تا از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات جلوگیری شود.

قریب خاطرنشان کرد: حفاظت کمی و کیفی اراضی که شامل بخش‌های مختلف از جمله آب هم می‌شود اهمیت داشته و ایجاد تکلیف‌ می‌کند.

وی با بیان اینکه قرار نیست پرونده‌های تخلف را بیشتر کنیم، ادامه داد: راهنمایی، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی قبل از اقدام به منظور پیشگیری از وقوع جرم انجام می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: باید آراء مصوبه شورای تامین اجرا و خوداجرایی نیز صورتجلسه شود تا با کمترین مشکلات اجتماعی مسایل را برطرف کنیم.

در ادامه این آیین شهرام جزایری رئیس امور اراضی چهارمحال و بختیاری گفت: استان دارای 300 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغات است.

وی با بیان اینکه بافت جمعیتی استان متمرکز نبوده و بافت عشایری دارد، افزود: امکان ساخت و ساز در اراضی کشاورزی وجود ندارد و موضوع قدمت بنا بسیار خطرناک است زیرا اگر کسی حتی 60 سال پیش آثاری از سکونتگاه داشته باشد می‌تواند اقدام به ساخت و ساز و تهیه خانه در آن محل کند که به تخریب و تغییر کاربری اراضی منجر می‌شود.

رئیس امور اراضی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به مهاجرت معکوس در استان، بیان کرد: پیشگیری مهم‌ترین وظیفه امور اراضی است که باید با مشارکت مردم و کارشناسان صورت گیرد همچنین توقف تغییر کاربری در صورت مشاهده کارشناسان در قانون لحاظ شده است.

جزایری تصریح کرد: 10 واحد گشت شهرستانی و دهگشتی در اختیار امور اراضی استان قرار دارد و سامانه 131 استان آماده اعلام هر گونه خبر در مورد تغییر کاربری و تخریب اراضی کشاورزی است چراکه مشارکت مردم قبل از وقوع جرم با همکاری کشاورزان از اهداف اصلی امور اراضی است.

در این آیین سرهنگ یوسف باقری به عنوان فرمانده یگان حفاظت امور اراضی استان چهارمحال و بختیاری معرفی شد.چهارمحال بختياري شهركرد محیط زیست ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 59