(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

محرومیت زدایی مقدمه توسعه پایدار

محرومیت زدایی مقدمه توسعه پایدار

چهارمحال بختياري شهركرد

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: محرومیت زدایی در مناطق محروم و دور افتاده مقدمه ای برای توسعه پایدار است.
به گزارش ایرانیان سبز از شهرکرد، اقبال عباسی ظهر امروز در همایش تبیین و کاربست اسناد توسعه اقتصادی و اشتغالزایی 375 روستای چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: محرومیت زدایی مقدمه توسعه پایدار است و زیرساختهای روستاهای استان تقریبا ایجاد شده اما بخش اشتغال و درآمدزایی روستایی تعریف شده نیست. وی افزود: سیاست گذاریها، رویکردها و برنامه ریزیها باید توسط دولتمردان انجام و اهالی و دهیاران همت کنند تا به توسعه نسبی برسیم چراکه کانون توسعه و همچنین توسعه اقتصاد مقاومتی روستا است.
استاندارچهارمحال و بختیاری بیان کرد: تولید در روستاها نیاز به واردات مواد اولیه ندارد و مشکلات بانکی نیز برای مراحل مختلف تولید تا فروش نداریم.
عباسی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران استکباری منابع را در جایی کشف و در جای دیگر تبدیل و در جای دیگر به فروش می رسانند و از منابع کشورهای آسیایی و جهان سوم  که معادن ارزشمندی هستند برای کشف منابع و فروش محصولات تولید شده از همان منابع استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: علمای اقتصادی کشورها توسعه را در داشتن سرمایه، توزیع متوازن، سود همراه با ایجاد نشاط اجتماعی می دانند چراکه بدون ایجاد نشاط رضایتمندی اجتماعی حکومتها دوام نمی آورند بنابراین در توسعه باید به رضایتمندی مردم توجه شود.
 در ادامه این همایش علیرضا شجاعی دبیر همایش گفت: در برنامه ششم توسعه 25 هزار روستا برای توسعه در نظر گرفته شد که سالانه 5 هزار روستا می شد و برای استان چهارمحال و بختیاری 730 روستا در این برنامه پیش بینی شد.
وی افزود: از نیمه سال 96 تا نیمه نخست سال 98، برای 365 روستای استان برنامه تهیه شد و 10 روستا نیز به این تعداد اضافه شد که اکنون 375 روستا در سند توسعه روستایی چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
دبیر همایش عنوان داشت: هدف از برگزاری همایش اطلاعرسانی به دهیاران به عنوان تسهیلگران سند توسعه، برطرف شدن ابهامات و برنامه ریزی برای ورود به فاز اجرا است.
شجاعی با اشاره به محدود بودن منابع نفتی خاطرنشان کرد: برنامه باید توسط نیروهای بومی تهیه و با مشارکت افراد بومی اجرا شود و اختیارات بیشتری به استانها تفویض شود.
در ادامه این همایش علی شهریار پور سرپرست مدیریت برنامه ریزی استان گفت: تناسب نقش روستاها در توسعه روستایی از اهمیت زیادی برخوردار است و سهم جوامع روستایی در کشور حدود 30 درصد از تولید ناخالص ملی است اما باید از ظرفیت روستاها با برنامه ریزی مطلوب در تولید ناخالص ملی بیشتر شود.
وی افزود: 575 روستای بالای 20 خانوار در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که بعد از انقلاب از زیرساختهای رفاهی و اجتماعی برخوردار شدند اما الان جهت دهی و حرکت متفاوت  و به سوی توسعه اشتغال و درآمدزایی روستایی است که باید از پتانسیلهای روستایی استان از قبیل آب و هوای مطلوب، تنوع اقلیمی، گردشگری و صنایع تبدیلی استفاده شود.
 

چهارمحال بختياري شهركرد اقتصادی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 37