(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

افسارگسیختگی در بازار مصالح / دولت پروژه‌های ‌نیمه‌تمام‌‌ را به بخش خصوصی واگذار کند

افسارگسیختگی در بازار مصالح / دولت پروژه‌های ‌نیمه‌تمام‌‌ را به بخش خصوصی واگذار کند

گيلان رشت

عضو کمیسیون عمران مجلس به مسئولیت سنگین دولت جهت تعیین تکلیف پروژه‌های عمرانی اشاره کرد و گفت: برون‌سپاری و جذب مشارکت بخش خصوصی بهترین روش برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام کشور است.

حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگارایراینان سبز در رشت، نوسانات بسیار شدید قیمت‌ها و افزایش هرروزه نرخ مصالح ساختمانی را یکی از مهم‌ترین معضلات پروژه‌های عمرانی دانست و اظهار داشت: با توجه به حجم بالای پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور دولت برای اتمام آن‌ها باید به سمت جذب مشارکت‌های بخش خصوصی حرکت کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس برون‌سپاری را در شرایط حال حاضر بهترین گزینه دولت برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام دانست و عنوان کرد: برای اجرای این برنامه، دولت در درجه نخست باید لیستی از پروژه‌ها و طرح‌های خود از حیث اینکه هم‌اینک در چه مرحله‌ای از پیشرفت فیزیکی قرار دارند تهیه کرده و سپس بر مبنای آن تصمیم‌گیری کند.

خسته‌بند برون‌سپاری عملیات اجرایی پروژه‌های عمرانی طبق یک جدول اولویت‌بندی شده را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: در این بخش دولت ابتدا باید تمام سعی و تلاش خود را برای بهره‌برداری از طرح‌هایی که بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند قرار داده و سپس اعتبارات لازم برای اتمام آن‌ها را در اختیار پیمانکاران قرار دهد.
 

وی یکی از بزرگ‌ترین موانع و چالش‌های موجود در مسیر اجرای طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی را عدم ثبات قیمت مصالح در بازار ذکر کرد و ابراز داشت: این افسارگسیختگی به ویژه از ابتدای امسال تاکنون روند بسیار تندتری به خود گرفته تا جایی‌که هم‌اینک اعتبارات و منابع مالی فعلی برای اتمام طرح‌های نیمه تمام کفایت نمی‌کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس کمبود مصالح را یکی از دلایل کند پیش رفتن اجرای طرح‌های عمرانی کشور دانست و بیان داشت: در حال حاضر مقدار زیادی نقدینگی در دست مردم و بخش خصوصی وجود دارد که دولت باید از این سرمایه‌ها با اعطای یکسری مشوق‌ها و ایجاد جذابیت در مسیر اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام استفاده کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه دولت می‌تواند پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمامی که سوددهی خوبی دارند را جدا کرده و به سرمایه‌گذاران خصوصی واگذار کند اظهار داشت: با انجام این کار در کنار سود خوبی که نصیب بخش خصوصی می‌شود پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام نیز تعیین تکلیف شده و به بهره‌برداری می‌رسند.

خسته‌بند عدم امکان در نظر گرفتن یک اعتبار و بودجه ثابت برای تکمیل طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام در این شرایط اقتصادی موجود را مورد اشاره قرار داد و گفت: بخش عمران ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه اشتغال دارد بنابراین با یک برنامه‌ریزی دقیق در کنار تعیین تکلیف پروژه‌ها می‌توان فرصت‌های شغلی بسیار زیادی را ایجاد کرد. گيلان رشت اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 34