(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

‌روایت ایرانیان سبز از زنانی که بار زندگی را تنهایی به دوش می‌کشند؛ ماد‌رانی که دم از سختی‌ها نمی‌زنند

 ‌روایت ایرانیان سبز از زنانی که بار زندگی را تنهایی به دوش می‌کشند؛ ماد‌رانی که دم از سختی‌ها نمی‌زنند

-

زنانی هستند که بار یک زندگی را تنهایی به دوش می‌کشند و برای عشق و محبتی که به خانواده دارند دم از سختی‌ها نمی‌زنند؛ اما واقعیت این است که روزگار سختی را می‌گذرانند.

به گزارش خبرگزاری ایرانیان سبز از اصفهان، مادر واژه‌ای زیبا و مقدس است که می‌توان با اطمینان گفت هیچ فردی را نمی‌توان یافت که به مادر تعلق خاطر و علاقه نداشته باشد. خانه و خانواده با مادر تکمیل می‌شود و رنگ و بوی عشق و طعم شیرین مهربانی می‌گیرد.

خانه‌ای که مادر در آن باشد حتی با کمترین امکانات هم می‌تواند زیبا باشد چرا که اصلی‌ترین ستون خوشبختی در آن وجود دارد و می‌توان با تکیه بر عشق و مهربانی و محبت مادر رشد کرد.

زنانی که نام زیبای مادر را دارند آنقدر برای خانواده محبت و خوبی فراهم می‌کنند که هر کدام از ما با خیالی آسوده پی زندگی‌مان می‌رویم و زمانی که باز می‌گردیم باز هم او را می‌خواهیم و جستجویش می‌کنیم.

اما مادر بودن کار ساده‌ای نیست، با وجود زیبایی‌هایی که دارد سختی‌های بسیاری نیز همراهش هست اما بدون شک مادران تمام سختی‌ها را به جان می‌خرند و فرزندانشان حتی از کوچکترین آنها نیز مطلع نمی‌شوند چرا که مادر با مهربانی و لبخند همه را به تنهایی به دوش می‌کشد.

این سختی زمانی بیشتر می‌شود که زنی همسرش را به هر نحو از دست داده باشد و یا همسرش توانایی کار کردن و تأمین مخارج زندگی را نداشته باشد؛ اینجاست که زن در مقام مادر آستین بالا می‌زند و خانواده را تأمین می‌کند. تأمین خانواده‌ها هم با توجه به شرایط دشوار اقتصادی کار ساده‌ای نیست؛ اما مادر این کار را انجام می‌دهد.

زنانی که به تنهایی بار زندگی را به دوش می‌کشند و به هر دلیلی همراهی همسر را ندارند زنان سرپرست خانوار هستند. برخی از این زنان خود توانمند هستند و از عهده تأمین زندگی برمی‌آیند؛ یا شغلی دارند و یا از هنر و مهارت خود استفاده کرده و شغلی فراهم کرده و روزگار می‌گذرانند.

اما برخی دیگر از زنان سرپرست خانوار به تنهایی از عهده تأمین زندگی برنمی‌آیند، به ویژه زمانی که دارای فرزند باشند، در این موارد بهزیستی به کمک آنها آمده و کسانی که چنین شرایطی را دارند تحت حمایت خود قرار می‌دهد و برای توانمند سازی آنها اقداماتی انجام می‌دهد.

9 هزار و 400 زن سرپرست خانوار در استان اصفهان تحت پوشش بهزیستی هستند

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به زنان سرپرست خانوار گفت: حدود 9 هزار و 400 زن سرپرست خانوار در استان اصفهان تحت پوشش بهزیستی هستند که می‌توان گفت تقریباً 5 درصد زنان سرپرست خانوار در استان تحت پوشش هستند.

مجتبی ناجی با بیان این که همه زنانی که سرپرست خانوار هستند لزوماً نیاز به حمایت معیشتی ندارند، اظهار داشت: برخی از این خانم‌ها شاغلند و بعضی دیگر حامی دارند و از نظر معیشتی تأمین هستند. استان ما در این زمینه وضعیت خوبی نسبت به بقیه استان‌ها دارد و زنان سرپرست خانوار ما نسبت به دیگر زنان سرپرست خانوار در استان‌های دیگر از نظر استقلال و خودکفایی توانمندتر هستند.

وی با اشاره به اینکه زنان سرپرست خانوار نیز چند گروه هستند، بیان کرد: برخی‌ها سرپرست خود را از دست داده‌اند، برخی‌ها نیز سرپرستشان از کار افتاده است و توانایی درآمدزایی ندارد.

زنان سرپرست خانوار دو سال تحت پوشش بهزیستی قرار می‌گیرند

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: برای توانمند کردن زنان سرپرست خانوار به مدت دو سال آنها تحت پوشش مستمری ماهانه مستقیم قرار می‌گیرند و با توجه به تعداد اعضای خانواده مبلغ مستمری متفاوت است که حداقل 216 هزار تومان تا حداکثر حدود 625 تومان است.

وی با بیان اینکه در این دو سال خدمات مددکاری روی بازتوان کردن و توانمند کردن زن سرپرست خانوار متمرکز می‌شود، اظهار داشت: برای این منظور اشتغال زایی، حرفه آموزی، خود اشتغالی، تسهیلات کم بهره بانکی و همین طور سرمایه اشتغال در دستور کار است و یا اینکه زن سرپرست خانوار ازدواج کند تا شرایط اجتماعی و اقتصادی مطلوبی پیدا کند.

عمده‌ترین راهکار توانمندکردن زنان سرپرست خانوار اشتغال و ازدواج است

ناجی با بیان اینکه عمده ترین راهکار توانمند کردن زن سرپرست خانوار اشتغال و ازدواج است، خاطرنشان کرد: در اثر ازدواج تحت پوشش سرپرست جدید قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: قانون گذار قبلا برآورد کرده بود که سالی 10 درصد از زنان سرپرست خانوار در قالب توانمند کردن از چرخه حمایت مستقیم خارج شوند اما در اجرا می‌بینیم که فرصت‌های شغلی در جامعه محدودیت دارد. این واقعیت را باید بپذیریم که برخی از مددجوهای ما از نظر شخصیتی و مهارت‌های ارتباطی ممکن است رشد یافتگی کافی را پیدا نکرده باشد و یا هنوز ظرفیت سازی صورت نگرفته که بتواند زندگی خود را اداره کند.

وی افزود: برای توانمند سازی این زنان می‌توان از آموزش‌ها، مشاوره‌ها و مهارت آموزی‌های جزئی شروع کرد. مواردی داریم که زنان سرپرست خانوار را به کارخانجات معرفی می‌کنیم اما پس از مدت کوتاهی از آنجا بیرون می‌آید و عنوان می‌کند که کار برایش سخت است اما در واقع او مهارت‌های شغلی را یاد گرفته است اما مهارت‌های ارتباط شغلی را هنوز بلد نیست که باید روی این موارد کار کرد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه مستمری زنان سرپرست خانوار سال گذشته سه برابر شد، گفت: در نگاه نخست این کار پسندیده‌ای به نظر می‌آید اما از نظر تخصصی و کارشناسی این کار درستی نیست چون فرد را به کمک‌های بلاعوض وابسته می‌کند. هر طرحی که برای زنان سرپرست خانوار قرار است اجرا شود باید جامع نگر باشد. آنها را وابسته نکند و استقلال را مانع ایجاد کند.

رسانه‌ها تابو شکنی کنند؛ ازدواج زنان سرپرست خانوار امری پسندیده و مقدس است

وی در ادامه با اشاره به ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار و نقش رسانه‌ها در این زمینه اظهار داشت: رسانه‌ها در زمینه ازدواج سرپرست خانوار همکاری کنند. تابوهایی در این مورد در جامعه وجود دارد و رسانه نقش پررنگی برای شکستن این تابو می‌تواند ایفا کند.

ناجی ادامه داد: بر اساس آمار 70 درصد زنانی که بی سرپرست هستند تمایل به ازدواج دوباره ندارند این یعنی آن را بد می‌دانند. رسانه‌ها در جهت ترویج ازدواج که امری مقدس و پسندیده است و برای توانمند سازی خود فرد و هم برای رفاه و ارتقا سلامت اجتماعی در سطح  جامعه لازم است رسانه‌ها می‌توانند نقش پررنگی داشته باشند.

با وجود اینکه زندگی سختی‌های فراوانی دارد اما هنوز هم آنقدر زیبایی و جذابیت دارد که فرد می‌تواند از آن لذت ببرد و برای بهتر شدن زندگی تلاش کند؛ زنان سرپرست خانوار نیز مانند دیگران و به اندازه آنها حق زندگی کردن و داشتن شرایط خوب و زندگی سالم را دارند. ازدواج مجدد آنها نه تنها قبیح نیست بلکه امری پسندیده و زیباست که می‌تواند آرامش روحی و فکری را به آنها هدیه کند.

برای چیزی که خداوند مقدس شمرده‌ است اشکال تراشی نکنیم و این اطمینان را به همه زنان جامعه مان بدهیم که می‌توانند آن گونه که شایسته شان است زندگی کنند و سایه هیچ نگاه نامربوطی بر زندگی‌شان سنگینی نکند.


اصفهان
- اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 25