cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
چهارشنبه ۱۳۹۸/۸/۸ ساعت ۰۱:۲۲
-
۶۰ هکتار از مزارع طلای سرخ زنجان امسال به گل می‌نشیند
تعداد بازدید صفحه : 14
۶۰ هکتار از مزارع طلای سرخ زنجان امسال به گل می‌نشیند
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۳۹۸/۸/۸ ساعت ۰۱:۲۲
- اجتماعی ایران ، سبز

کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: سطح زیر کشت زعفران در استان ۶۰ هکتار است که امسال به مرحله گلدهی می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از زنجان، این استان در منطقه کوهستانی واقع شده و دارای اقلیم نیمه خشک است و با داشتن میانگین بارندگی 250 میلی‌متر در سال از جمله مستعدترین مکان‌ها برای کشت طلای سرخ در کشور است که همین امر موجب شده تا کشاورزان زنجانی به کشت این محصول در اکثر نقاط استان اقدام کنند.

کشت پیاز زعفران در زنجان در دو فصل از سال یعنی اواخر خرداد و اواسط شهریور تا اواسط مهرماه انجام می‌شود و برداشت آن اوایل آبان‌ماه است، زعفران نیاز آبی چندانی ندارد حتی میزان بارش‌ها می تواند آب مورد نیازش را تامین کند.

کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان در ارتباط با کشت زعفران در استان به خبرنگار تسنیم از زنجان گفت: سطح زیر کشت این محصول در استان در حدود 60 الی 65 هکتار است که در سال گذشته از 30 هکتار مزرعه گل‌ده، حدود 95 کیلوگرم زعفران برداشت شده است.

منوچهر کریمی با بیان این که بیش‌ترین سطح زیر کشت در استان در شهرستان ماهنشان قرار دارد، تصریح کرد: خدابنده و زنجان در رده‌های بعدی تولید زعفران استان قرار دارند.

به گفته وی تولید پیاز زعفران در انحصار چند استان قرار دارد و نمی‌توان در حدی که در استان نیاز است حمایت‌های لازم را انجام داد زیرا برای حمایت باید تائیدیه گیاه‌پزشکی از استان‌های مقصد صورت گیرد که استان‌های دارای پیاز زعفران، برای پیاز گواهی بهداشت به مقصد استان‌مان صادر نمی‌کنند.
 

کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: برخی از افراد از استان‌های دارای پیاز زعفران به صورت خودجوش پیاز وارد استان می‌کنند که اگر این افرد از لحاظ بهداشت گواهی گیاه‌پزشکی دریافت کنند مسئله‌ای وجود ندارد اما در این بین جهاد کشاورزی استان پشتیبان‌هایی برای وارد کردن پیاز زعفران به استان دارد.

به گفته وی جهاد کشاورزی زنجان برای کشت زعفران تسهیلات ارائه می‌دهد و برای هر هکتار در حدود 40 میلیون تومان تسهیلات ارائه می‌شود.

کریمی سطح توسعه کشت زعفران استان را سالانه 7 تا 8 هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: حمایت‌های چندانی از کشت زعفران در استان نمی‌شود و توسعه کشت این محصول کند انجام می‌شود.

وی با بیان این که تولید زعفران بیشتر در استان استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: صادرات این محصول در استان بسیار کم و در حدود 10 کیلوگرم بوده است و ارزآوری چندانی نداشته است.

وی تاکید کرد: افرادی که قصد ورود در این کار را دارند حتما از مسئولان جهاد کشاورزی استان مشاوره دریافت کنند و بدون هماهنگی با جهاد کشاورزی پیاز زعفران وارد استان نکنند زیرا احتمال آلودگی به انواع بیماری‌ها وجود دارد از طرفی ممکن است محموله پیاز زعفران حین حمل از مقصد توسط اماکن قرنطینه‌ای ضبط شود اما با در دست داشتن نامه جهاد کشاورزی می‌توانند به این کار اقدام کنند.

کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: افرادی که قصد کشت زعفران دارند می‌توانند پیاز مورد نیاز را از مزارعی که در سطح استان پیاز زعفران تولید می‌کنند، تامین کنند. 

وی با بیان این که معمولا زعفران از سال دوم شروع به باردهی می‌کند، عنوان کرد: در سال جاری 60 هکتار مزرعه زعفران در سطح استان به بار می‌نشیند اما هنوز با توجه به ابتدای شروع برداشت پیش‌بینی از میزان برداشت صورت نگرفته است اما پیش‌بینی‌ها بر این است که برداشت زعفران نسبت به سال گذشته بیش‌تر است.

خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر '۶۰ هکتار از مزارع طلای سرخ زنجان امسال به گل می‌نشیند' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز