(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

سازوکار صلح و سازش قضایی در شهرستان بهارستان ایجاد شد

 سازوکار صلح و سازش قضایی در شهرستان بهارستان ایجاد شد

تهران تهران

رئیس شعبه ۱۰۳ کیفری دو دادگستری شهرستان بهارستان با اشاره به کسب رتبه ممتاز این شهرستان در برقراری صلح و سازش در دعاوی گفت: سازوکار صلح و سازش قضایی در شهرستان بهارستان ایجاد شد.

محسن مقدس در گفت‌وگو با خبرنگارایرانیان سبز در بهارستان، با تاکید بر اجرای منویات مقام معظم رهبری و رئیس دستگاه قضا در تسریع و رسیدگی به پرونده‌ها اظهار داشت: شعبه 103 کیفری دادگستری شهرستان بهارستان از خردادماه امسال هر هفته در دو نوبت به صورت صبح و عصر به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند.

وی افزود: در پنج ماه گذشته برای نوبت عصر تا پاسی از شب بیش از 200 پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته است که اکثریت این پرونده‌ها مرتبط با مسائل مالی و دیات است که در وقت فوق‌العاده رسیدگی می‌شوند تا در درازمدت منجر به افزایش شاخص‌های مالی نگشته و مردم متضرر نشوند.

رئیس شعبه 103 کیفری دو دادگستری شهرستان بهارستان ادامه داد: بنا داریم در هر ماه تعداد 40 پرونده در نوبت عصر رسیدگی شود تا در راستای فرمایش مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه در مسیر حرکت جهادی و انقلابی قرار بگیریم.
 

مقدس بیان کرد: اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر نشان از افزایش رضایت مردمی از دستگاه قضایی در رسیدگی زودهنگام به پرونده‌ها و گره‌گشایی از مشکلات مردم دارد که در اکثر اوقات وکلا و مردم رسیدگی در نوبت شب و پاسی از شب را به راحتی باور نمی‌کنند و برایشان تعجب برانگیز است.

وی همچنین به صدور احکام قرآنی در شعبه 103 کیفری بهارستان اشاره کرد و گفت: شهرستان بهارستان جزو معدود شعباتی است که احکام قرآنی و نهج‌البلاغه را پس از کسب رضایت و سازش از شاکی صادر می‌کند.

رئیس شعبه 103 کیفری دو دادگستری شهرستان بهارستان تصریح کرد: در این احکام، مفاهیم آیات قرآن و نهج‌البلاغه توسط سازمان تبلیغات اسلامی به محکومان آموزش داده می‌شود که فرهنگ‌سازی و اثرات قابل قبولی را برای جامعه به ارمغان آورده است.

مقدس افزود: با توجه به قانون مجازات اسلامی سال 1392 قانون‌گذار اختیاراتی به قاضی پرونده‌ها داده است که می‌‌تواند به‌جای صدور حکم حبس و جزای نقدی مجازات‌هایی در قالب ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی تعیین کند که این موضوع می‌تواند در اصلاح افراد نقش به‌سزایی داشته باشد.

وی سپس با اشاره به رسیدگی 300 پرونده و صلح و سازش 600‌ خانواده در جریان رسیدگی به شکوائیه ها گفت: دادگستری شهرستان بهارستان از نظر صلح و سازش آمار بسیار خوبی را از خود به ثبت رسانده است که رتبه ممتاز را در کشور کسب کرده‌ایم.

رئیس شعبه 103 کیفری دو دادگستری شهرستان بهارستان در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این روند همچنان با سرعت بیشتری مورد توجه قضات قرار گیرد زیرا باعث کاهش آمار زندانیان و هم اصلاح و منفعت جامعه را در پی دارد.تهران تهران اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 31