(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

کودکان با دیدن نمایش مفاهیم اصلی زندگی را فرا می‌گیرند

کودکان با دیدن نمایش مفاهیم اصلی زندگی را فرا می‌گیرند

-

کودکان با نمایش ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کنند و از آن درس می‌گیرند، بنابراین باید از این هنر به عنوان فرصتی برای آموزش مفاهیم زندگی در قاب تصویر به کودکان نام برد.

به گزارش ایرانیان سبز  از اصفهان, نمایش شاد و موزیکال «خاله سوسکه» به کارگردانی امیر شیخ جبلی از اصفهان در بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان انتخاب شد. استقبال کودکان و نوجوانان اصفهانی از این تئاتر موزیکال و داستان جذاب، روان و آموزنده آن یکی از دلایل این انتخاب می‌تواند باشد.

کودکان با نمایش ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کنند و از آن درس می‌گیرند. با وجودی که فصل درس و مدرسه است، اما کودکان از آموزش‌های آموزنده و غیر درسی غافل نشده‌اند و در کنار رسیدگی به امور درسی خود به تئاتر روی آورده‌اند.

نمایش «خاله سوسکه» از 7 آبان در سالن فرشچیان به روی صحنه می‌رود و خانواده‌ها و کودکان می‌توانند این اثر منتخب بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را تماشا کنند.

اجراهای موفقیت آمیز و استقبال عالی مخاطبان از «خاله سوسکه»

کارگردان کودک و نوجوان در مورد نمایش خاله سوسکه به خبرنگار تسنیم گفت: پس از اجراهای موفقیت آمیز و استقبال عالی مخاطبان تئاتر موزیکال «خاله سوسکه» به کارگردانی امیر شیخ جبلی برای سومین  دوره اجراهای خود از تاریخ 7 تا13 آبان 98 هر شب ساعت 17:30 در سالن اصلی مجتمع فرشچیان در اصفهان  به روی صحنه می‌رود.

امیر شیخ جبلی افزود: این اثر  نمایشی اثری از گروه تئاتر نگار سبز زنده رود و مرکز مهارت آموزی و آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی سایه با همکاری دفتر تخصصی تئاتر /تالار هنر  تولید  است .

وی ادامه داد: در این اثر نمایشی خردسالان و کودکانی در کنار بازیگران حرفه‌ای به ایفای نقش می‌پردازند. هنرمندان کودکی که با حضور در کلاس‌های بازیگری توان اجرایی بالایی را کسب‌ کرده و با هنر تئاتر مانوس شده‌اند.

«خاله سوسکه» مفاهیم و محتوای آموزشی را به کودکان ارائه می‌دهد

کارگردان تئاتر کودک و نوجوان بیان کرد: در کارگردانی این اثر نمایشی با به کارگیری عناصر فانتزی و جذاب در شیوه و روش اجرا سعی در ارتباط هر چه بیشتر و انتقال مفاهیم و محتوای نمایش به ویژه به مخاطب کودک و نوجوان تلاش شده است.

وی گفت: این اثر نمایشی در فضایی خلاق روایتی از این قصه کهن را با ساختاری فانتزی و شاد روایت می‌کند.

شیخ جبلی با بیان اینکه در اجرای عمومی این اثر نمایشی بیش از 30 بازیگر به ایفای نقش می‌پردازند، اظهار داشت: داستان این نمایش قصه خاله سوسکه را روایت که برای ملاقات با عمو رمضون سفری طول و دراز را آغاز و در راه  با مشکلات و سختی‌های بسیار روبرو و وقتی به شهر می‌رسد که ...».

وی خاطرنشان کرد: تئاتر شاد و موزیکال «خاله سوسکه» اثر جدید این گروه نمایشی در قالبی شاد و موزیکال با محوریت مخاطب  خردسال ، کودک و خانواده7 تا13 آبان روی صحنه می رود.

«سفر جادویی» نمایشی خلاق که کودکان را با دنیای جدید آشنا می‌کند

کارگردان تئاتر کودک و نوجوان در ادامه با اشاره به تئاتر سفر جادویی گفت: تئاتر «سفر جادوئی» به  نویسندگی حسن دولت آبادی و امیر شیخ جبلی و کارگردانی امیر شیخ جبلی نیز از7 تا 13آبانماه 98 هر شب ساعت 19 در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان واقع در ابتدای خیابان توحید اصفهان  روی صحنه است.

شیخ جبلی بیان کرد: دخترکی به نام دوروتی که با همه چیز و همه کس اختلاف دارد و به همراه برادرش دیوید به مزرعه عمو هنری رفته، دوروتی حتی آدم آهنی برادرش دیوید و کلاغ های مزرعه را هم دوست ندارد و گاهی آزارشان می‌دهد، روزی گردبادی او و کلبه چوبی اش را با خود به آسمان و در سرزمین جادویی اختلاف پایین می‌آورد. آنجا همه چیز زیبا و غریب بوده و مردم سرزمین اختلاف از او می‌خواهند تا  سه جادوگر سرزمین آنها را شکست و آنها را از اختلاف نجات دهد.

وی افزود: دوروتی سفر خود را آغاز و سرِ راهش به عروسک های خود و دیوید که حالا جان گرفته ولی  با هم دعوا و اختلاف دارند برمی‌خورد. عروسک مترسکش که مغز او را جادوگری به نام مخ مخ گرفته، کلاغ های مزرعه که با مترسک سر جنگ دارند، آدم آهنی‌ دیوید که جادوگری به نام دل دل او را سنگدل کرده و عروسک شیر خود راکه شجاعتش را جادوگری به نام چشم چشم گرفته بر می خورد.

وی ادامه داد: دوروتی با کمک آنها و مهربانی  موفق به شکست دو جادوگر می‌شود و در پایان جادوگر سوم‌...». متن این نمایش برداشتی آزاد از داستان «جادوگران شهر از» نوشتۀ ال فرانک باوم است.

کارگردان کودک و نوجوان تصریح کرد: سفر جادویی در فضایی خلاق مخاطب را با دنیای جدیدی از هیجان و تخیل در قاب صحنه همراه می‌کند.

تولید اثری با استانداردهای لازم در ژانر کودک و نوجوان

وی اظهار داشت: خلاقیت در روایت قصه و تلفیق عناصر جذاب، فانتزی و کاربردی در تئاتر کودک به همراه اتفاق‌های متفاوت در تمامی عناصر تئاتر مثل طراحی صحنه، موسیقی، نور و… در تلاشند تا ارتباط مناسب تمامی گروه های سنی با این اثر نمایشی شاد، موزیکال و خاطره انگیز را افزایش دهند.

شیخ جبلی گفت: تئاتر سفر جادویی اثری اخلاقی – تربیتی که در  قالب فانتزی به انسان‌دوستی، همدردی با مردم و صلح  در سرزمینی بدون اختلاف می پردازد و کینه، انتقام، ظلم و دروغ را از صفات نا پسندیده می‌انگارد.

وی افزود: تلاش تیم تولید اثری با استاندارهای لازم در ژانر کودک و نوجوان بوده و همت خود را در این جهت معطوف داشته است. این نمایش دیدنی از7 تا 13آبان 98 هر شب ساعت 19 در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان واقع در ابتدای خیابان توحید اصفهان  روی صحنه می‌رود.


اصفهان
- اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 32