cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
پنجشنبه ۱۳۹۸/۸/۲ ساعت ۰۷:۳۵
-
 «قند بیستون» ۲۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارد
تعداد بازدید صفحه : 8
«قند بیستون» ۲۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارد
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : پنجشنبه ۱۳۹۸/۸/۲ ساعت ۰۷:۳۵
- اجتماعی ایران ، سبز کرمانشاه ،

مدیرعامل شرکت قند بیستون گفت: طلب شرکت قند بیستون از دولت بابت یارانه امسال به ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد.

محسن علی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز  درکرمانشاه، با اشاره به اینکه شرکت‌های قندی بابت یارانه سه سال قبل هنوز مطالباتی از دولت دارند که وصول نشده است اظهار داشت: قند بیستون بابت یارانه سال 96، هنوز حدود 12 میلیارد تومان طلبکار است و با در نظر گرفتن یارانه امسال، این طلب احتمالا به 20 میلیارد تومان خواهد رسید.

وی عنوان کرد: قرار است به ازای تولید هر یک کیلوگرم شکر از محل چغندرقند پاییزه، 1050 تومان یارانه به کارخانجات قندی پرداخت شود این در حالی است که شرکت‌های قندی بابت کاهش 50 تا 60 درصدی حجم چغندرقند برداشت شده در امسال ناراضی هستند.

مدیرعامل شرکت قند بیستون درباره تأثیر این خبر بر سودآوری قندی‌ها گفت: این خبر برای شرکت‌های قندی که از چغندرقند پاییزه در تولید استفاده می‌کنند، خبر بسیار خوبی بوده مشروط بر آنکه اجرا شود و یارانه به دست تولیدکنندگان برسد.

علی‌حسینی افزود: دولت در پرداخت یارانه، چندان خوش حساب نیست و عدم پرداخت به موقع، سودمندی لازم را نخواهد داشت؛ البته در این شرایط، یارانه تولیدکنندگان، به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود و بدهی دولتی قندی‌ها، با مطالبات از دولت بابت یارانه، تهاتر می‌شود و نکته اینجاست که مبلغ بدهی شرکت‌های قندی به دولت به طور نمونه بدهی مالیاتی بسیار کمتر از رقم یارانه بوده و تهاتر به راحتی قابل انجام نیست.

وی با اشاره به کاهش حجم کشت چغندرقند در کشور گفت: سیل ابتدای امسال، بخشی از چغندرقند کشت شده را از بین برد اما سیل را نمی‌توان دلیل کاهش حجم برداشت چغندرقند دانست بلکه کاهش بیش از 50 درصدی برداشت چغندرقند بهاره به طور قطع به دلیل ضعف در برنامه‌ریزی سیاست‌گذار بود.

مدیرعامل شرکت قند بیستون بیان کرد: قیمت‌گذاری دستوری چغندرقند و نیز افزایش قیمت محصولات جایگزین مانند گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی، از جذابیت کشت چغندرقند در بهار امسال کاسته بود. 

علی‌حسینی گفت: احتمالاً کشت پاییزه امسال را هم تحت تأثیر قرار داده و حجم برداشت چغندرقند پاییزه امسال، کمتر از سال قبل خواهد بود اما در صورت توجه به نظر کارشناسان، می‌توان از اکنون برای سال بعد برنامه‌ریزی کرد تا مشکلات امسال تکرار نشوند.

وی افزود: چنانچه تولید شکر داخلی کفاف تأمین نیاز بازار داخل را ندهد، نیاز بازار داخل به شکر از طریق واردات تأمین خواهد شد آنچنانکه در چند ماه اخیر هم دولت با واردات شکر خام، نیاز بازار داخل را تأمین کرده است.

علی‌حسینی با اشاره به اینکه مشکلی در تأمین نیاز بازار شکر وجود ندارد اظهار کرد: از سوی دیگر، شرکت‌های قندی نیر با تصفیه شکر خام، کاهش درآمد خود را به نوعی جبران کرده و افت سودآوری نخواهند داشت اما بی‌توجهی به حمایت از تولید، تبعات دیگری در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه واردات شکر خام علاوه بر ارزبری به کشاورزان نیز آسیب خواهد رساند گفت: تصفیه شکر خام به نیروی کار کمتری نیاز داشته و حجم اشتغال در کارخانجات قندی، کاهش خواهد یافت.

علی‌حسینی افزود: برنامه‌ریزی صحیح و سیاست‌گذاری درست علاوه بر ایجاد و حفظ اشتغال در زنجیره تولید شکر و تأمین نیاز بازار داخل توسط تولیدکنندگان داخلی سبب صادرات بخشی از شکر تولیدی و ارزآوری بدون افزایش قیمت شکر می‌شود.

وی عنوان کرد: اما متأسفانه به جای اندکی حمایت از چغندرکاران داخلی، هزینه گزافی صرف واردات شکر خام شده و پول به جای جیب کشاورزان، سر از جیب تجار هندی درآورد.

مدیرعامل شرکت قند بیستون درباره پیش‌بینی سودآوری شرکت‌های قندی در امسال اظهار کرد: حتی با وجود کاهش حجم برداشت چغندرقند باز هم شرکت‌های قندی پتانسیل تحقق سود بالاتر از سال قبل را دارند.

خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر ' «قند بیستون» ۲۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارد ' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز