(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

مزارع دریایی جدید پرورش ماهی در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد

مزارع دریایی جدید پرورش ماهی در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد

گيلان رشت

مدیرکل شیلات استان گیلان گفت: تا دو سال آینده تعداد ۹ مزرعه دریایی با ۵۹ قفس جهت پرورش ماهی در گیلان به بهره‌برداری رسیده و در چرخه تولید قرار می‌گیرد.

صمد درویشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز در رشت، بهره‌برداری از  9 مزرعه دریایی با 59 قفس جهت پرورش ماهی در گیلان تا دو سال آینده را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: طبق برآوردها و محاسبات انجام شده در اداره‌‌‌‌کل شیلات استان گیلان حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها بالغ بر 300 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان مهم‌ترین کارکردها و فواید مثبت پروژه‌های پرورش ماهی در قفس را برشمرد و در تشریح آن عنوان کرد: یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش میزان صید ماهیان دریای خزر و صرفه‌جویی اقتصادی، اجرای طرح‌های پرورش ماهی در قفس محسوب می‌شود که به عنوان یک اولویت کاری در دستور کار شیلات قرار دارد.

درویشی افزایش تولید ماهی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید را از دیگر کارکردهای مثبت اجرای پروژه‌های پرورش ماهی در قفس خواند و تصریح کرد: برآوردها و محاسبات ما نشان می‌دهد در حال حاضر دو مقوله بسیار مهم صادرات و ارزآوری ناشی از آن به خوبی با اجرای پروژه‌های ماهی در قفس تحقق پیدا می‌کند.

وی به مهم‌ترین مشکلات و موانع حوزه‌های کاری مربوط به شیلات و فعالیت‌های شیلاتی نیز اشاره کرد و در توضیح این مطلب ابراز داشت: افزایش نسبی هزینه‌های تولید، عدم تخصیص به موقع تسهیلات بانکی و یا ایجاد یکسری تغییرات و نوسانات شدید در قیمت ارز مشکلاتی را برای فعالان حوزه شیلات ایجاد کرده است.

مدیرکل شیلات گیلان عدم پرداخت خسارت وارده به بخش شیلات توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و گفت: تولید 50 هزار تن ماهی تا پایان برنامه ششم از جمله برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی است که تلاش داریم در سایه برنامه‌ریزی مدون و اجرای پروژه‌های مختلف به آن دست پیدا کنیم.

درویشی به مهم‌ترین اولویت‌های شیلات گیلان برای توسعه هر چه بیشتر فعالیت‌های این حوزه نیز اشاره کرد و افزود: بهره‌برداری و استفاده بهینه‌تر از منابع آبی دریای خزر، زمینه‌سازی لازم برای توسعه هر چه بیشتر صنعت آبزی‌پروری در کنار صیانت از گونه‌های باارزش ماهی از جمله اهداف مهم این دستگاه به‌شمار می‌آید.

وی محورهای چهارگانه عملیاتی در مجموعه شیلات استان گیلان را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و خاطرنشان کرد: فعالیت‌ در حوزه صید و صیادی و بخش آبزی‌پروری، بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری و استخوانی در کنار حفاظت از منابع آبزیان از جمله مهم‌ترین اهداف و چشم‌اندازهای مورد توجه شیلات استان گیلان محسوب می‌شود.


 

گيلان رشت اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 37