(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

شوراهای حل اختلاف‌ بازوی کمکی دستگاه قضایی هستند‌

 شوراهای حل اختلاف‌ بازوی کمکی دستگاه قضایی هستند‌

يزد يزد

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شوراهای حل اختلاف گفت: ‌ شوراهای حل اختلاف‌ بازوی کمکی دستگاه قضایی هستند‌.

به گزارش خبرنگارایرانیان سبز از یزد، محمدرضا حداد در بازدید از شورای حل اختلاف شهرستان بافق بیان داشت: در راستای تحقق اهداف قوه‌ قضاییه و اجرای عدالت، شوراهاخدمات ارزنده‌ای را ارائه می‌دهند و مهمترین موضوع آن در زمینه ایجاد صلح و سازش در موارد ارجاعی به شوراها صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای شوراهای حل اختلاف در شهرستان بافق باید به گونه‌ایباشدکه محور عملکردها بیشتر به سمت صلح و سازش برود، حتی دعاوی در صلاحیت رسیدگی شورا، چراکه اقدامات قضایی در این دعاوی نیز خود بی تاثیر از افزایش وارده‌ها نیست.

این مقام قضائی خاطرنشان کرد: تحقق اهداف رئیس قوه قضاییه مبنی بر کاهش ورودی پرونده‌ها و جلوگیری از اطاله دادرسی است که نیازمند ارائه‌، راهکارها و به‌کارگیری ابزارهایی است از جمله اینکه از ظرفیت شورای حل اختلاف در باب اصلاح ذات البین استفاده شود و شوراها نیز باید فعالیت مضاعفی داشته باشند.

وی پرونده‌های منجر به صلح و سازش را یکی از از راهکارهای اصلی جلوگیری از اطاله دادرسی و کاهش پرونده‌های دادگستری ذکر کرد و گفت: طبق تأکید ریاست قوه قضاییه بر صلح و سازش در پرونده‌ها، رسیدگی‌ها نیز بر محور صلح و سازش انجام شود تا شاهد کاهش ورود پرونده‌ها به دستگاه قضائی و افزایش پرونده‌های مختومه باشیم.

حداد در ارتباط با پرونده‌‌های با موضوع تصادفات جرحی در شهرستان بافق خاطرنشان کرد: با ارسال این دسته از پرونده‌ها به شورای حل اختلاف، ما شاهد کاهش موجودی پرونده‌ها به دادسرا و محاکم وبالتبع کاهش اطاله دادرسی هستیم.
وی با اشاره به کاهش 1.31 درصدی مانده پرونده‌ها در شوراهای حل اختلاف بافق گفت: در سال گذشته 1.28 درصد پرونده‌های مانده کاهش داشته که این در حالی است کاهش در شهریور امسال به 1.31 درصد رسیده است که نشان دهنده تلاش مضاعف این شورا در ایجاد صلح و سازش و بسترسازی لازم برای تحقق این امر در این شهرستان است.يزد يزد اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 22