cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۲ ساعت ۱۱:۰۸
تهران تهران
کمیّت و کیفیت اجرای پروژه بازآفرینی در استان تهران؛ گره کُندی روند بهسازی چیست؟
تعداد بازدید صفحه : 13
کمیّت و کیفیت اجرای پروژه بازآفرینی در استان تهران؛ گره کُندی روند بهسازی چیست؟
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۲ ساعت ۱۱:۰۸
تهران ، تهران اجتماعی ایران ، سبز

با وجود پیشرفت در اجرای پروژه بهسازی بافت فرسوده در شهر تهران، عدم وحدت رویه، وجود بار هویتی و اجتماعی محلات، اوقافی و قولنامه‌ای بودن اراضی و همچنین تخصیص سهم ناچیز اعتبارات اجرای این پروژه را در شهرستان‌های تهران با مشکلات بسیاری روبه رو کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از تهران، ششمین جلسه ستاد بازآفرینی استان تهران عصر امروز در حالی برگزار شد که با وجود تأکیدات بسیار دستگاه‌های استانی و شهرستانی بر مشکلات برآمده از بافت فرسوده بر سکونت 4.5 میلیون نفر در استان تهران، اما متأسفانه اجرای این پروژه طبق برآوردهای صورت گرفته ممکن نشده و به ویژه در شهرستان‌های استان تهران شاهد کندی در روند بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری هستیم که امر گلایه فرمانداران شهرستان‌های استان تهران را به همراه داشت.

عدم وحدت رویه مانع جدی در اجرای پروژه بازآفرینی است

در این راستا مسعود مرسلپور فرماندار شهرستان اسلامشهر با انتقاد از عدم وحدت رویه در اجرای پروژه بازآفرینی اظهار داشت: با وجودی که تمامی اقدامات لازم در حوزه بازآفرینی در اسلامشهر انجام شده اما به دلیل پراکندگی مکاتبات صورت گرفته تاکنون پیشرفت چندانی را شاهد نبودیم.

 وی با اشاره به برگزاری 6 جلسه ستاد بازآفرینی در شهرستان اسلامشهر بیان کرد: ادارات راه و شهرسازی در زمینه بازآفرینی باید ورود جدی داشته باشند که اقدامات انجام شده تاکنون بازخورد و نتیجه عملی دربر نداشته است.

فرماندار شهرستان اسلامشهر همچنین افزود: تغییر کاربری‌ها نیز باید در جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان به تصویب برسد تا اقدامات به طور جدی پیگیری شود.

تأکید فرماندار شمیرانات بر حفظ بار هویتی و اجتماعی محلات

در ادامه سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات نیز با تأکید بر حفط بار اجتماعی و هویتی محلات تصریح کرد: هر محله‌ای در شهر از هویت تاریخی و اجتماعی برخوردار است که در بازآفرینی شهری باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: بیشترین آثار ثبت شده کشور در مرکز پایتخت قرار دارد که نباید در جریان اجرای پروژه بهسازی و نوسازی، مبانی هویتی و میراث تاریخی آن‌ها دستخوش تغییر و تحول قرار گیرد.
 

وجود زمین‌های قولنامه‌ای در شهریار مانع اجرای پروژه طرح بازآفرینی است

همچنین نوراله طاهری فرماندار شهرستان شهریار نیز با اشاره به برگزاری 17 جلسه شهرستانی با 81 مصوبه در شهریار گفت: در همه شهرهای شهریار اقدام مشترک در زمینه بازآفرینی تصویب شده است.

وی با اشاره به وجود زمین‌های قولنامه‌ای در شهریار تصریح کرد: مشکل عمده در شهریار زمین‌های قولنامه‌ای است که تسهیلات به آن‌ها پرداخت نمی‌شود و علاوه بر این زمین دولتی وجود ندارد و بافت شهرها کاملاً پر است؛ از اینرو اقدامات در این زمنیه باید خارج از محدوده خدماتی شهرها صورت پذیرد که نیاز به همکاری راه و شهرسازی است.

فرماندار شهرستان شهریار همچنین افزود: بانک‌ها نیز همکاری لازم در پرداخت تسهیلات را ندارند که باید همکاری و هم‌افزایی بیشتری بین دستگاه‌ها ایجاد شود تا اقدامات به سرعت پیش رود.

مسعود مختاری شهردار شهرقدس نیز در ادامه بررسی مشکلات پیش‌روی اجرای طرح بازآفرینی شهری با اشاره به وجود 265 هکتار از اراضی شهرستان قدس در محدوده بافت فرسوده اظهار داشت: 140 هزار نفر در این شهرستان در حریم بافت فرسوده شهری ساکن هستند.

وی نیز همچون فرماندار شهریار اوقافی و قولنامه‌ای بودن اراضی را از مشکلات این شهرستان در اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده عنوان کرد و گفت: سال گذشته موضوع پروژه محرک مطرح شد که البته در پیچ و خم‌های اداری مانده است.

شهردار شهرقدس بیان کرد: لازم است اسناد بالادستی در مورد بازسازی بافت‌های فرسوده وجود داشته باشد چرا که تاکنون حتی یک فقره وام نیز دریافت نشده است.

انتقادفرماندار پاکدشت از عدم تخصیص اعتبار در اجرای طرح بازآفرینی

هادی تمهیدی فرماندار شهرستان پاکدشت نیز با انتقاد از سهم ناچیز اعتبارات تعیین شده در اجرای طرح بازآفرینی برای شهرستان‌ها گفت: بیشتر اعتبارات بازآفرینی برای شهر تهران بوده و سهمی برای شهرستان‌ها دیده نشده است.

وی سپس با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شهرستان پاکدشت بیان کرد: هر اقدام، درخواست و مطالبه‌ای که مربوط به استان بوده در شهرستان پاکدشت انجام شده است و حتی بیشتر از 30 درصد سهم در محله زینبیه که محله هدف بوده تأمین شده و شهرداری اقدامات را آغاز کرده است.

فرماندار شهرستان پاکدشت ادامه داد: برای اثرگذاری بیشتر باید برای هر شهرستان با مشکلات خاص خود جلساتی ویژه همان شهرستان برگزار شود تا موضوعات به صورت شهرستانی پیگیری شود.

تمهیدی همچنین عنوان کرد: پیشنهادات و طرح‌های اولویت‌دار در محلات هدف بازآفرینی شهرستان احصا و ارسال شده است ضمن اینکه سهم سازمان‌های خدماتی نیز باید مشخص شود.

ظرفیت احداث بیش از یک میلیون مسکن در بافت فرسوده وجود دارد

مشکلات اجرای طرح بازآفرینی شهری در شهرستان‌های استان تهران در حالی مطرح شده که محمد آئینی مسئول دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی با اشاره به تجربه موفق اجرای این پروژه در شهر عنوان داشت که با ارائه بسته‌های تشویقی در شهر تهران بیش از 20 درصد پروانه‌ها اخذ شده است.

وی با تأکید بر عدم دخالت دولت در اجرای این طرح تصریح کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری در این زمینه بیان داشتند دولت نباید به طور مستقیم ورود پیدا کند بلکه باید فعال کردن زمینه برای ورود سرمایه‌گذاران، آن‌ها را تشویق به حرکت بر مبنای فرهنگ ایرانی و اسلامی کند.

مسئول دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی افزود: رئیس‌جمهور در سال 96 نقشه راه را روشن کردند که نوسازی و بازآفرینی باید توسط مردم و با کمک دولت اجرایی شود.

آئینی سپس با اشاره به ظرفیت بالای تولید مسکن در بافت فرسوده بیان کرد: در 45 هزار هکتار بافت فرسوده کشور می‌توان بیش از یک میلیون مسکن احداث کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در جلسه مشترک با بانک مسکن موانع موجود در پرداخت تسهیلات را بررسی کرده و همچنین مجموعه دبیرخانه ستاد ملی در شهرستان‌ها حضور پیدا کنند.

خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'کمیّت و کیفیت اجرای پروژه بازآفرینی در استان تهران؛ گره کُندی روند بهسازی چیست؟' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز