(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

زندگی آسمانی در اردوهای جهادی؛ بازسازی منازل سیل‌زدگان توسط گروه جهادی شهید بهشتی

زندگی آسمانی در اردوهای جهادی؛ بازسازی منازل سیل‌زدگان توسط گروه جهادی شهید بهشتی

اردوهای جهادی با هدف سازندگی، مشارکت در کمک به نیازمندان و خودسازی برگزار می‌شود و جهادگران با شرکت در این اردوها مدت‌هاست که به بازسازی منازل سیلزدگان پرداخته و سهم خود را در شاد کردن دل مردم ادا می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز  اردوهای جهادی که مورد استقبال نوجوانان، جوانان و افراد بسیاری از جامعه ما قرار گرفته است به معنای کمک به بهبود اوضاع مناطق محروم، کمک به افراد بیبضاعت و در مجموع سازندگی است. شاید اردوهای جهادی از دیدگاه‌های متفاوت معانی مختلفی نیز داشته باشد اما در کل و در نگاه عامه می‌توان گفت که اردوهای جهادی یک حرکت دسته جمعی است که در آن افراد با توجه به موقعیت کاری یا علمی که در جامعه دارند یک سری برنامه‌های اصلاحی را در یک برنامه غالباً کوتاه مدت و البته بدون انگیزه مالی به اجرا در می‌آورند.

همه ساله به ویژه در ایام تابستان داوطلبان بسیاری بدون هیچ چشم‌داشتی در این اردوها شرکت کرده و تمام توان خود را برای کمک به مناطق محروم و مورد نظر به‌کار می‌گیرند. یکی از اهداف شرکت در اردوهای جهادی از دید شرکت‌کنندگان خودسازی است برای همین نیز طرفداران بسیاری دارد و هر ساله بر تعداد شرکت‌کنندگان نیز افزوده می‌شود.

همان طور که گفته شد یکی از اهداف اردوهای جهادی، سازندگی است و مناطقی که امسال بیشتر مورد نیاز کمک است استان‌ها و شهرهای سیل‌زده کشور است که اواخر سال گذشته و ابتدای امسال مورد هجوم سیل قرار گرفته و خرابی‌های بسیاری را متحمل شدند.

خانه و کاشانه بسیاری از شهروندان و هموطنان ما آسیب دید و برخی‌ها نیز به کلی تخریب شد، از آن زمان به بعد جوانان و نوجوانان با شرکت در اردوهای جهادی سعی در کمک به بهبود وضعیت سیل‌زدگان کردند.
 

اولویت کمک به مناطق سیل‌زده بازسازی منازل است

مسئول اردوهای جهادی مرکز دانشجویی موسسه شهید بهشتی اصفهان در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت: با توجه به اولویت مناطق سیل‌زده گروه جهادی موسسه شهید بهشتی با حضور در این مناطق به بازسازی منازل هموطنان سیل‌زده پرداختند.

محمد ظهیر پیرامون فعالیت‌های جهادی موسسه شهید بهشتی اظهار داشت: فعالیت‌های جهادی در راستای فعالیت‌های مرکز دانشجویی موسسه شهید بهشتی اصفهان از سال 87 آغاز و همه ساله، سالی یک‌بار در روستاها و مناطق محروم استان اصفهان انجام می‌شد ولی امسال و با توجه به سیلی که مناطق مختلف کشور را درگیر خود کرد احساس کردیم که مناطق سیل‌زده به این کمک‌ها احتیاج بیشتری دارند در اولویت هستند و بر همین اساس تیم ما به منطقه پلدختر اعزام شدند.

وی ادامه داد: تیم جهادی موسسه شهید بهشتی اصفهان که شامل 50 تن از نیروهای داوطلب موسسه بودند، از تاریخ 6 مردادماه به منطقه سیل‌زده پلدختر اعزام و تا 16 مردادماه و به مدت 10 روز به بازسازی منازل هموطنان سیل‌زده پرداختند.
 

کمک به بهبود اوضاع و امور منازل مناطق سیل‌زده

مسئول اردوهای جهادی مرکز دانشجویی موسسه شهید بهشتی اصفهان درباره فعالیت تیم جهادی اعزامی به منطقه پلدختر توضیح داد: نخستین نیازی که هموطنان ما در مناطق سیل‌زده داشتند، نیاز به مسکن بود و ما نیز با توجه به توان خود در بازسای این منازل به این هموطنان کمک کردیم و در این 10 روز به 25 منزل ورود پیدا کرده و در اموری از قبیل لوله‌کشی مجدد آب، سیم‌کشی برق، کف‌سازی منازل، گچ‌کاری و غیره به آنها کمک کردیم.

وی با تاکید بر اهمیت انجام کار به صورت تخصصی افزود: با توجه به اینکه لازم بود کارها به گونه‌ای انجام بگیرد که مجدداً چندماه‌ آینده به تعمیر احتیاج پیدا نکند ما برای هر تخصص استاد آن کار را به همراه داشتیم یعنی به عنوان مثال ما در تیم خود، استاد لوله‌کشی، استاد بنّا، استاد سرامیک‌کار، استاد گچ‌کار و غیره به همراه داشتیم و کارها به صورت تخصصی انجام می‌شد و دیگر اعضای تیم به عنوان کارگر و وردست این استادان فعالیت می‌کردند.

ظهیر به فعالیت‌های فرهنگی، تربیتی این گروه جهادی اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های ما صرفاً فعالیت‌های عمرانی نبود و برنامه‌های فرهنگی از قبیل مراسم‌های هیئت، گعده‌ها و دورهمی‌های فرهنگی و غیره نیز از برنامه‌های گروه جهادی ما بود.
 

اردوهای جهادی از بهترین راه‌های خودسازی است

وی به اهمیت‌ فعالیت‌های جهادی اشاره کرد و افزود: امروزه متاسفانه از سوی مراکز فرهنگی مورد بی‌توجهی قرار گرفته و علی‌رغم تاکیدات مقام معظم رهبری به گفتمان‌سازی فعالیت‌های جهادی، هنوز اهمیت چندانی به آن‌ها داده نمی‌شود.

مسئول اردوهای جهادی مرکز دانشجویی موسسه شهید بهشتی از مزایای اردوهای جهادی گفت و ادامه داد: اروهای جهادی یکی از بهترین راه‌های خودسازی است و انسان با شرکت در این اردوها ارزش نعمت‎ها را به خوبی درک می‌کند، با دوگانه مستضعف و مستکبر آشنا می‌شود و در این آشنایی و درک سختی‌ها با معنویات بیشتر خو می‌گیرد.

وی با اشاره به شعار اردوی جهادی امسال موسسه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: اردوی جهادی امسال ما با عنوان زندگی آسمانی برگزار شد و در آن ما تلاش کردیم قدری از زندگی زمینی خود جدا شویم و از آن فراتر رفته و آسمانی زندگی کنیم. پس از اتمام این دوره شرکت‌کننده‌ها اغلب خواستار ادامه این اردوها و برگزاری مجدد آنها بودند و همه به تأثیر این اردوها بر خود اذعان داشتند.