(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

حریم جاده‌های استان گیلان در تصرف مراکز خدماتی است

حریم جاده‌های استان گیلان در تصرف مراکز خدماتی است

-

استقرار مراکز خدماتی نظیر تعمیرگاه‌های خودرو در حاشیه راه‌ها مشکلات زیادی را در گیلان به‌وجود آورده و حریم بسیاری از محورهای مواصلاتی استان توسط این مراکز اشغال شده‌ است.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از رشت، استان گیلان با مساحت 14 هزار کیلومتر مربع و 2.5 میلیون نفر جمعیت، دارای ترکیب جمعیتی خاصی است که در کنار طبیعت، اجرای عملیات راهداری خاص و ویژه‌ای را می‌طلبد از سوی دیگر وجود مراکز خدماتی در حریم جاده‌‌ها مشکلات و معضلات زیادی را در این استان به‌وجود آورده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، یکی از معضلات محورهای این استان را وجود مراکز خدماتی متعدد در حاشیه راه‌ها خواند و عنوان کرد: این چالش بزرگ به‌ویژه در محور مواصلاتی رشت - فومن ابعاد پیچیده‌تری به خود گرفته است و باید هر چه سریع‌تر برطرف شود.

محمدرضا نازک‌کار وجود مراکز خدماتی متعدد در حاشیه راه‌های استان گیلان و اشغال حریم جاده‌ها توسط خودروهای تعمیراتی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان برای رفع این مشکل به تعامل و همکاری بیشتر دستگاه‌های قضایی استان نیازمند است.

ی مهم‌ترین چالش‌هایی که مجموعه راهداری گیلان برای نگهداری راه‌ها و اساساً تأمین ایمنی حمل و نقل با آن روبه‌رو است را برشمرد و افزود: کمبود اعتبارات مالی، ماشین‌آلات و نیروی انسانی جهت انجام امور راهداری از جمله مشکلات عدیده‌ای است که راهداری و حمل نقل جاده‌ای گیلان با آن روبه‌رو است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان با بیان اینکه انجام مطلوب و بهینه عملیات راهداری نیاز به امکانات و تجهیزات به روز و آماده به کار دارد گفت: به‌دلیل فرسودگی و عمر بالای تجهیزات و امکانات راهداری استان گیلان امکان خرابی و از کار افتادگی آن‌ها در حین اجرای عملیات راهداری دور از انتظار نیست.

نازک‌کار ساخت و سازهای بی‌رویه در حاشیه راه‌ها و نصب تابلوهای تبلیغاتی که به طور مستمر جمع‌آوری می‌شوند را از دیگر چالش‌های فراروی مجموعه راهداری استان گیلان تلقی کرد و ابراز داشت: بحث حاشیه‌نشینی در محورهای مواصلاتی و نزدیک بودن فاصله شهرها، مشکلات زیادی را در گیلان ایجاد کرده است.

وی استان گیلان را یک کلان شهر که راه‌های آن همانند راه‌های درون شهری است خواند و عنوان کرد: به منظور ارتقاء سطح آگاهی و دانش ترافیکی دانش‌آموزان مدارس حاشیه راه‌های گیلان و با هدف کاهش بروز حوادث و سوانح ترافیکی اجرای طرح ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها در این استان در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان نصب تابلو، آشکارسازی محدوده مدارس و نصب چراغ‌های راهنمایی را از دیگر اقدامات انجام شده جهت ایمن‌سازی فیزیکی راه‌ها خواند و گفت: در مدت اجرای طرح ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها انواع اقلام کمک آموزشی با محوریت مسائل ترافیکی بین دانش‌آموزان توزیع شد.

وی با بیان اینکه در مدت دو دهه از ارائه آموزش‌های طرح ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها، بیش از 150 هزار دانش آموز گیلانی از آن بهره‌مند شده‌اند خاطرنشان کرد: علاوه بر ارائه آموزش، همزمان نقاشی دیوار محوطه مدارس با طرح‌های دارای مفاهیم آموزشی ترافیکی در مدارس تحت پوشش این طرح انجام شده است.- اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 52