cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ ساعت ۱۲:۳۷
گيلان رشت
تولید عسل در استان گیلان ۱۷ درصد افزایش یافت
تعداد بازدید صفحه : 2
تولید عسل در استان گیلان ۱۷ درصد افزایش یافت
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ ساعت ۱۲:۳۷
گيلان ، رشت اجتماعی ایران ، سبز

تولید عسل در استان گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشت به‌طوری‌که مقدار آن امسال به ۵ هزار و ۹۰۰ تن رسید.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از رشت، گیلان یکی از استان‌های عمده و مستعد در حوزه تولید فرآورده عسل و سایر مشتقات آن محسوب می‌شود و طبق آمارهای ارائه شده امسال بالغ بر 5 هزار و 900 تن عسل در این استان تولید شده که مقدار آن به نسبت سال‌های گذشته چیزی حدود 17 درصد رشد داشته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت حمایت از فعالیت زنبورداری را از اولویت‌های این دستگاه عنوان کرد و افزود: پشتیبانی از زنبورداران با اعطای تسهیلات بانکی و ارائه آموزش‌های مرتبط برای افزایش و بهبود کیفیت تولید عسل از جمله اقدامات این دستگاه است.

حجت علی اکبرنژاد از تولید 5 هزار و 900 تن عسل در استان گیلان خبر داد و در همین زمینه خاطرنشان کرد: این مقدار عسل از حدود 334 هزار کندو زنبور عسل موجود در سطح گیلان به عمل آمده است که میزان آن در مقایسه با آمار تولید سال گذشته از رشد حدود 17 درصدی تولید عسل در این استان حکایت دارد.
وی رشد 15 درصدی تعداد کندوها در گیلان به نسبت به سال گذشته را نیز از دیگر دلایل عمده افزایش تولید عسل در استان خواند و تصریح کرد: گیلان یکی از قطب‌های اصلی و مهم تولید بسیاری از محصولات دامی و کشاورزی محسوب می‌شود به‌طوری‌که در تولید عسل رتبه 6 کشور را در اختیار خود دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 4 هزار زنبوردار در این استان مشغول به فعالیت هستند از افزایش 3 درصدی تعداد آن‌ها نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: اقدامات حمایتی جهاد کشاورزی گیلان رونق خوبی در صنعت تولید عسل ایجاد کرده است.

علی اکبرنژاد مهم‌ترین ویژگی‌های برجسته گیلان برای تولید عسل را برشمرد و در تشریح این مطلب اظهار داشت: شرایط اقلیمی مطلوب و پوشش گیاهی مناسب باعث شده تا جای جای استان سرسبز گیلان برای فعالیت پرورش زنبور عسل، تولید عسل و انواع فراورده‌های جانبی آن از جمله ژل رویال مناسب باشد.

وی ارزش ژل رویال تولید شده در استان گیلان را بالغ بر 700 میلیون تومان اعلام کرد و ابراز داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های جهاد کشاورزی گیلان در عرصه فعالیت زنبورداری زمینه‌سازی جهت تولید محصولات جانبی زنبور عسل است که ژل رویال از جمله با ارزش‌ترین و مهم‌ترین این محصولات به شمار می‌آید.

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان مهم‌ترین مراکزی که در این استان به امر تولید عسل مشغول هستند را برشمرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهرستان‌هایی نظیر شهرستان تالش، آستارا، رضوانشهر، ماسال، رودسر، املش و لنگرود در استان گیلان از مهمترین مناطق تولید عسل محسوب می‌شوند.

به گزارش ایرانیان سبز استان گیلان به غیر از 2 محصول استراتژیک چای و برنج در تولید محصولاتی نظیر مرغ، انواع مرکبات، گیاهان دارویی، فندق، بادام‌زمینی، فرآورده‌های شیلاتی و نظایر این‌ها نیز در سطح کشور رتبه بسیار بالایی دارد.

خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'تولید عسل در استان گیلان ۱۷ درصد افزایش یافت' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز