(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری مراتع گیلان ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری مراتع گیلان ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

گيلان رشت

پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری در حوزه مراتع گیلان به پیشرفت ۹۶ درصدی رسیده‌اند و در سال ۹۹ پس از تأمین اعتبارات لازم اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از رشت، فاز مطالعاتی 5  پروژه‌  آبخیزداری در حوزه مراتع گیلان واقع در شهرستان‌هایی نظیر صومعه‌سرا، تالش، ماسال و رودبار هم‌اینک به پیشرفت فیزیکی 96 درصدی رسیده‌ بنابر این در سال 99 پس از تأمین اعتبارات لازم و تعیین پیمانکار به مرحله اجرایی و عملیاتی می‌رسد.

تقویت پوشش گیاهی مراتع، کنترل سیلاب‌ها و رسوب و جلوگیری از فرسایش خاک در حقیقت سه هدف عمده آبخیزداری در گیلان محسوب می‌شود از سوی دیگر طبق اطلاعات و گزارش‌های داده شده میزان اعتبارات فعالیت‌های آبخیزداری استان از محل منابع ملی در مقایسه با گذشته به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت عنوان کرد: در بخش مراتع استان گیلان امسال 36 فعالیت مختلف اعم از بذرپاشی، کوپه‌کاری، کودپاشی و حفاظت و قرق در شهرستان‌های ماسال، تالش، رودسر، رودبار، سیاهکل و رضوانشهر به انجام رسید.
 

فریور نقوی انجام فعالیت آبخیزداری در حوزه زندانه شهرستان رضوانشهر را به‌عنوان یکی از فعالیت‌های انجام شده مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در بخش باباولی شهرستان سیاهکل، رزان و هرزویل رودبار، لسبو رودسر و در خطبه‌سرا، شیرآباد و حسن‌دیرمانی تالش نیز مجموعه اقدامات آبخیزداری انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه اقدامات و فعالیت‌های انجام شده شامل بذرپاشی، کپه‌کاری، کودپاشی و نظایر این به تفکیک در شهرستان‌های مختلف گیلان انجام شده‌اند ابراز داشت: متوسط پیشرفت فیزیکی اقدامات اشاره شده در مجموع هم‌اینک به 60 درصد رسیده است که امیدواریم به زودی با همین روند به مرحله تکمیل 100 درصدی برسند.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری گیلان انجام 5 پروژه مطالعاتی در بخش مراتع استان را از اقدامات امسال این دستگاه عنوان کرد و گفت: فاز مطالعاتی این پروژه‌ها در شهرستان‌های صومعه‌سرا، تالش، ماسال و رودبار انجام می‌شود که هم‌اینک به پیشرفت 96 درصدی رسیده‌اند.

نقوی با تأکید بر اینکه یکی از این پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری تفصیلی و مابقی طرح‌های بازنگری هستند خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی پنج پروژه مطالعاتی آبخیزداری در بخش مراتع استان گیلان پس از پایان و تکمیل 100 درصدی در سال آینده و پس از تأمین اعتبارات مورد نیاز تعیین پیمانکار آغاز می‌شود.

وی از 2  پروژه آبخیزداری دیگر ویژه شهرستان‌های فومن و صومعه‌سرا نیز سخن گفت و در تشریح روند انجام آن‌ها اظهار داشت: این طرح‌ها از همان ابتدای کار به صورت مطالعه و اجرا در نظر گرفته‌ شدند به‌طوری که هم‌اینک فاز مطالعاتی آن‌ها به پایان رسیده و در حال حاضر در مرحله تعیین پیمانکار برای آغاز فاز اجرایی هستند.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری گیلان در مورد میزان اعتبارات اختصاص‌ یافته به استان از محل منابع ملی افزود: اعتباراتی که امسال به آبخیزداری گیلان تعلق پیدا کرده با یک جهش بسیار خوب ارتقاء یافته و به تنهایی از مجموع اعتبارات 17 سال گذشته استان در این بخش بیشتر بوده است.

نقوی نگاه ویژه‌تر به فعالیت‌های آبخیزداری در کشور از جمله استان گیلان و تخصیص اعتبارات مورد نیاز طرح‌های این حوزه را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری به بخش آبخیزداری گیلان اختصاص پیدا کرده که مقدار آن هم قابل توجه است.گيلان رشت اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 30