(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

گیلان| طرح «نهضت نهال‌کاری» با هدف احیای جنگل‌های در کشور اجرایی می‌شود

گیلان| طرح «نهضت نهال‌کاری» با هدف احیای جنگل‌های در کشور اجرایی می‌شود

گيلان رشت

به گزارش  خبرنگار ایرانیان سبز از رشت، خسرو شهبازی امروز در دیدار و گفت‌وگو با استاندار گیلان با تأکید بر اینکه حفاظت از جنگل‌ها و ذخایر آن هدف مهم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است اظهار داشت: طرح نهضت جنگل و نهال‌کاری با هدف احیا، توسعه جنگل‌ها و بیابان‌زدایی در سطح کشور اجرایی می‌شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بحث جنگل و پوشش گیاهی در آن را موضوعی بسیار با اهمیت برای این دستگاه اجرایی توصیف کرد و ابراز داشت: اجرای طرح حفظ، احیا و توسعه جنگل‌ها، مراتع و مقابله با بیابان‌زایی یکی از رویکردهایی است که برای تحقق آن در کشور به‌خوبی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

شهبازی با بیان اینکه حفاظت از جنگل‌ها تاکنون نسبی بوده و باید این امر در سطح کشور بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد تصریح کرد: برای اجرای انواع طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ضمن جلوگیری از هرگونه تخریب جنگل و منابع‌طبیعی باید به همان اندازه و یا بیشتر، جنگل‌کاری و زراعت چوب توسعه پیدا کند.
 

وی بیابان‌زدایی از حدود یکصد میلیون هکتار از اراضی کشور را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: نگاه متعالی به بحث جنگل‌کاری، نه فقط برای نسل حاضر ما بلکه برای نسل‌های دیگر هم می‌تواند تأثیرگذار باشد بنابراین برای تحقق این امر و هدف بزرگ باید از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.

استاندار گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه این استان از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار بوده و جزء استان‌های مهم و برتر کشور است عنوان کرد: اهمیت حفظ ذخایر ارزشمند جنگل، زراعت چوب، منابع طبیعی و ذخائر نه فقط برای کسانی که در استان گیلان سکونت دارند، بلکه برای همه کشور امری بسیار مهم محسوب می‌شود.

ارسلان زارع با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر 4 هزار هکتار اراضی مستعد زراعت چوب در استان گیلان شناسایی شده است اظهار داشت: تشکیل و سپس برگزاری مستمر و منظم سلسله جلسات ستاد زراعت چوب استان گیلان در شهرستان‌های مختلف جهت شناسایی این دسته از اراضی تأثیرگذار بوده است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه این استان از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار بوده و جزء استان‌های برتر کشور است عنوان کرد: اهمیت حفظ ذخایر ارزشمند جنگل، زراعت چوب، منابع طبیعی و ذخائر نه فقط برای کسانی که در استان گیلان سکونت دارند، بلکه برای همه کشور امری بسیار مهم محسوب می‌شود.

زارع با تأکید بر اینکه تاکنون بحث زراعت چوب در استان گیلان مغفول مانده است بر ضرورت اهمیت بخشیدن به این مقوله تأکید کرد و ابراز داشت: گیلان در گذشته در بخش صنایع سلولزی پیشتاز بود از سویی دیگر این استان همواره جایگاه بسیار مهمی از بابت ظرفیت تولید و به تبع آن ظرفیت اشتغال در خود داشته و دارد.

وی با بیان اینکه صنعت زراعت چوب سهم زیادی جهت اشتغال‌زایی استان گیلان دارد خاطرنشان کرد: در کنار جنگل‌کاری و تولید مواد اولیه کارخانجات تولیدی، از لحاظ علمی و کارشناسی یکی از کارهای مهم حفاظت و نگهداری از جنگل‌ها است به همین دلیل باید در راستای تحقق این هدف بزرگ از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود.

استاندار گیلان وجود نقاط حادثه‌خیز در استان و ضرورت احداث بزرگراه‌ها در برخی از محورها را مورد توجه قرار داد و گفت: در جهت تأمین مصالح پروژه‌های زیربنایی و اساسی، ضمن رعایت پایداری منابع طبیعی و اسناد بالادستی، باید زراعت چوب و کاشت درخت به میزان سه برابر استفاده در پروژه‌ها در گیلان دنبال شود.

زارع از پوشش گیاهی گیلان و وابسته بودن حیات و توسعه استان به حفاظت از جنگل‌ها و منابع‌طبیعی سخن گفت و خاطرنشان کرد: تهیه یک دستورالعمل و شیوه‌نامه متشکل از نهادهایی شامل سازمان منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌داری کشور و مسئولان استان گیلان برای حفظ و پایداری جنگل‌ها بسیار ضروری است.گيلان رشت اجتماعی ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 24