cong logo
شما هنوز وارد نشده اید
*(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.) *
ارسال کننده خبر: خبر نگار سبز
چهارشنبه ۱۳۹۸/۹/۲۷ ساعت ۱۱:۰۸
گيلان رشت
طرح مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی استان گیلان تا سال آینده اجرایی می‌شود
تعداد بازدید صفحه : 4
طرح مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی استان گیلان تا سال آینده اجرایی می‌شود
دسته بندی خبر: اجتماعی
تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۳۹۸/۹/۲۷ ساعت ۱۱:۰۸
گيلان ، رشت اجتماعی ایران ، سبز

طبق برنامه‌ریزی سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور، طرح مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی گیلان با رویکرد حفاظت از این میراث طبیعی که اخیراً در فهرست آثار جهانی نیز جای گرفته از سال ۹۹ اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از رشت، پس از عملیاتی شدن قانون ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل‌های شمال سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با یک برنامه‌ریزی 3 ساله قصد دارد طرح مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی را در خلال طرح‌های جایگزین در سطح استان‌های شمالی از جمله گیلان اجرایی کند.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرانیان سبز در رشت عنوان کرد: پس از اجرای طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها طبق مصوبه هیئت دولت، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظف شد مقدمات اجرای طرح‌های جایگزین را با محوریت پتانسیل‌های موجود در هر حوزه آبخیز فراهم سازد.

محمدرضا عبداللهی شناسایی توانمندی‌های اقتصادی در جنگل و هر کدام از حوزه‌های آبخیز آن و فعال‌سازی مجدد آن‌ها را مأموریت سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور خواند و تصریح کرد: با توجه به طرح توقف بهره‌برداری از منابع جنگل، شناسایی و احصاء سایر کاربردهای موجود در آن در سال‌های اخیر در دستور کار قرار گرفته است.
 

وی تدوین دستورالعمل اجرای طرح‌های جایگزین به جای برنامه توقف بهره‌برداری از جنگل در قالب پروژه‌های اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: در حال حاضر این شیوه‌نامه با همکاری و مشارکت سایر استان‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تهیه و تدوین شده است و طبق برنامه از سال آینده در فاز اجرایی قرار می‌گیرد.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های جایگزین در سطح جنگل‌های هیرکانی هم‌اکنون در مرحله تهیه طرح‌های نیمه تفصیلی قرار دارد افزود: از سال آینده این طرح‌ها به استان‌ها ابلاغ می‌شود که مطمئناً تأثیر بسیار قابل توجهی در حفظ و حمایت مؤثر از ذخایر جنگل‌های هیرکانی دارد.

عبداللهی وجود چیزی حدود 29 حوزه آبخیز در استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: با شروع شدن مطالعات طرح‌های جایگزین در گیلان برای هر حوزه جنگل از مناطق واقع در بالادست و ارتفاعات گرفته تا جلگه ضمن شناسایی استعدادهای اقتصادی هر کدام از حوزه‌ها یک برنامه مفصل طراحی و تدوین می‌شود.

وی از اجرای طرح‌های گردشگری، کشت گیاهان دارویی، آبزی‌پروری و حتی زراعت چوب در حوزه‌های آبخیز استان گیلان طبق شیوه‌نامه تدوین شده طرح‌های جایگزین خبر داد و اظهار داشت: اگر این طرح‌ها از مرحله آزمون با موفقیت کامل عبور کنند اجرای آن‌ها بر اساس هدف‌گذاری اولیه‌ای که شده بود به نیروهای بومی و محلی واگذار می‌شود.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان حفاظت از مناطق جنگلی استان از محل اعتبارات دولتی که اجرای طرح‌های اقتصادی آن‌ها با موفقیت همراه نبوده را مورد توجه قرار داد و گفت: تهیه آمایش سرزمینی و بانک اطلاعاتی قوی از استعدادهای موجود هر حوزه از فواید مهم اجرای طرح‌های جایگزین حفاظت از جنگل است.

عبداللهی با بیان اینکه طرح‌‌های جایگزین علاوه بر حفظ جنگل‌های هیرکانی زمینه و بستر لازم برای استفاده از پتانسیل این مناطق در راستای نگهداری از آن‌‌ها را فراهم می‌کند عنوان کرد: از یک میلیون و 800 هزار هکتار کل مساحت جنگل‌های هیرکانی شمال 30 درصد از آن یعنی معادل 564 هزار هکتار در استان گیلان واقع شده است. 

وی از کار مشترک اداره کل منابع طبیعی، حفاظت محیط‌زیست و میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان برای ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست آثار یونسکو سخن گفت و تصریح کرد: جمهوری آذربایجان که تنها 20 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی را در اختیار دارد قصد داشت این اثر طبیعی را به نام خود ثبت کند که این امر محقق نشد.

خبرهای امروز

/:


بازگشت


برای ثبت نظر خود باید وارو سایت شوید ورود یا ثبت نام

خبرنگار و کاربر سبز گرامی
از اینکه در درج خبر و اظهار نظر درباره خبر 'طرح مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی استان گیلان تا سال آینده اجرایی می‌شود' این سامانه با ما همراه هستید کمال تشکر را داریم

مدیریت و پرسنل پایگاه خبری ایرانیان سبز