(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

ناوگان حمل و نقل عمومی شهر رشت نیازمند بهسازی جدی است

ناوگان حمل و نقل عمومی شهر رشت نیازمند بهسازی جدی است

گيلان رشت

امروز ترافیک سنگین و عدم برخورداری از ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب تنها گوشه‌ای از مشکلات شهری رشت است که با توجه به حجم ورود مسافران و گردشگران به این استان نیازمند توجه اساسی است.

به گزارش خبرنگار ایرانیان سبز از رشت، امکان دسترسی به ناوگان حمل و نقل عمومی مناسب و ترافیک روان در شهر رشت و سایر شهرهای شمالی با توجه‌ به‌ افزایش خودروهای تک سرنشین، افزایش جمعیت، وضعیت ترافیک از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و مستلزم اصلاح فرهنگ عمومی و ارتقاء امکانات موجود در عرصه حمل و نقل عمومی است.

رئیس شورای شهر رشت پیش از ظهر امروز در صد و بیستمین جلسه فوق‌العاده شورای شهر رشت با اشاره به وضعیت پروژه‌های شهر اظهار داشت: بسیاری از این پروژه‌ها از جمله پروژه تراموا برای این شهر بسیار حیاتی است و دولت هم متعهد شده که از این پروژه‌ها حمایت کند.

اسماعیل حاجی‌پور با اشاره به اهمیت پروژه شهر الکترونیک گفت: با توجه به اینکه میزان مراجعات مردمی به شهرداری زیاد است بنابراین پروژه شهر الکترونیک جهت تسهیل صدور پروانه‌های ساخت‌ و ساز و امور مردم باید با سرعت بیشتر اجرا شود البته اقدامات لازم برای برخورداری شهر الکترونیک و فیبر نوری در سطح شهر در حال انجام است.

رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه ما برای پاک‌سازی و احیای رودخانه‌های شهر رشت مصمم هستیم افزود: تصفیه‌خانه مربوط به تالاب عینک رشت از ورود 9 هزار فاضلاب و پساب‌های صنعتی به تالاب عینک جلوگیری می‌کند و شرکت آب و فاضلاب گیلان نیز آمادگی پمپاژ و تصفیه این تالاب را دارد.

حاجی‌پور به آلودگی‌های زیست‌محیطی از سوی شهرک صنعتی رشت اشاره و بیان کرد: بنده این مسئله را که شهرک صنعتی در ایجاد شغل بسیار موثر بوده قبول دارم اما نباید به یکی از منابع آلوده‌کننده محیط زیست تبدیل شود و تاکید می‌کنم که تکلیف تصفیه‌خانه شهر صنعتی باید سریع‌تر روشن و تصمیمات جدی برای آن اتخاذ شود.

حاجی‌پور خطاب به متولیان ورزش و استاندار گیلان گفت: امروز تیم‌های سپیدرود و داماش در وضعیت بسیار بدی به‌سر می‌برند و در حال نابودی هستند و بسیاری از بازیکنان نیز حقوق نگرفتند و می‌توانند قرارداد خود را یک‌طرفه فسخ کنند و مسئولان فکری به حال این تیم‌ها کنند.

وی با بیان اینکه شورای شهر رشت در همه حال به تیم‌های گیلانی کمک کرده است خاطرنشان کرد: تیم داماش گیلان‌ هنوز پتانسیل صعود به لیگ برتر را دارد اما نیازمند کمک و حمایت جدی همه مسئولان هستند و البته لایحه مربوط به تیم سپیدرود رشت‌ نیز برای شهردار رشت مطرح کردم.

رئیس شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرداری مسئله مطالبات عقب‌افتاده کارگران و پرسنل خود را بسیار جدی بگیرد افزود: ما نمی‌توانیم به کارگر که به سختی‌ کار می‌کند بگوییم که سنوات و حقوق خود را دریافت نکند یا دیرتر دریافت کند چون برای آن زحمت کشیده است بنابراین تا پایان سال باید مطالبات و حق‌الزحمه آنان سریعاً پرداخت شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای شهر رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه ناوگان حمل و نقل عمومی شهری رشت فرسوده است اظهار داشت: با توجه به اینکه بسیاری از شهروندان از سیستم حمل و نقل عمومی شهری گله دارند بنابراین اقدامات لازم برای به‌روزرسانی این ناوگان باید سریع‌تر انجام شود.

فاطمه شیرزاد با اشاره به لزوم پرداخت تسهیلات به رانندگان تاکسی خاطرنشان کرد: وضعیت ایستگاه‌های اتوبوس شهری ما نیز امروز غیرقابل استفاده است و مردم هم گلایه دارند و این موضوع نیز باید جدی گرفته شود.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اوضاع منابع انسانی و مالی شهرداری اظهار داشت: شهرداری از سال 94 تا 97 بودجه درست و حسابی نداشت و علی بهارمست نیز در شرایطی که شهر فاقد شهردار بود سعی کرد که حقوق کارکنان و کارگران را تامین کند.

احمد رمضانپورنرگسی با بیان اینکه امروز فشارها از بیرون به شهردار و شورای شهر وارد می‌شود افزود: ما باید بررسی کنیم که در شرایطی که شهرداری در چنین وضعیتی قرار دارد و دولت هم چندین میلیارد اعتبار برای حل مشکلات پسماند اختصاص داده تا چه حد پیگیر موضوعات بودیم و زمینه‌های لازم را تا چه حد فراهم کردیم.

وی با بیان اینکه شهردار رشت برای حل مشکلات شهری مصمم و پرانرژی است تصریح کرد: امروز شاهد اقدامات خوبی در سایت سراوان رشت و پیشرفت پروژه‌ها در آن محدوده هستیم و در طول مدت کوتاهی که ایشان در جایگاه شهردار قرار گرفته بیش از 40 هزار تن آسفالت در سطح شهر ریخته شد.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر رشت با اشاره به‌ لزوم حل مشکلات بیمه کارکنان شهرداری تصریح کرد: بنده با این نظر که شهردار باید در صحن شورا حضور یابد و از مشکلات و موانع خود سخن بگوید موافق هستم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا نیز در این جلسه با اشاره به نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش در رشت و ضرورت بهره‌گیری از توانایی نخبگان جوان گفت: نخبگان جوان گیلانی، اختراعات خود را در نمایشگاه گیل اکسپو در رشت به نمایش گذاشتند که ابتکارات آنان بسیار ستودنی بود.

سیدامیرحسین علوی خاطرنشان کرد: حوزه‌های مرتبط با مدیریت شهری باید بتوانند از فعالیت‌های نوآورانه نخبگان، جوانان توانمند گیلانی و ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت بهبود وضعیت شهر و کاهش مشکلات حمایت و بهره ببرند.

وی با انتقاد به بخشی از محتوای سریال وارش ابراز داشت: پردازش این گونه سریال‌ها در حقیقت ظلم در حق مردم خطه شمال است و مردم هم حق داشتند و از نمایندگان‌ مردم گیلان در مجلس نیز انتظار داریم که نسبت به محتوای این سریال تنها به ارسال یک نامه و اعتراض اکتفا نکنند.

علوی با اشاره به برخی مشکلات شهری افزود: ما باید با تمام توان و با انجام کارهای اساسی و مناسب در سطح شهر بتوانیم زمینه ارائه خدمات‌ بهتر را برای مردم فراهم کنیم و ساده از کنار موضوعات و مشکلات نگذریم و در شرایطی به ایام پایان سال هم نزدیک می‌شویم که بسیاری از ‌کارگران و پرسنل شهرداری هنوز مطالبات عقب‌افتاده خود را دریافت نکردند.

وی با بیان اینکه امروز شهرداری در تحقق بودجه معمولی خود هم مانده است بیان کرد: شهردار رشت اگر مشکلی در حوزه اجرا دارد یا با موانعی روبه‌رو است در صحن شورا حضور یابد و مشکلات و موانع را مطرح کند و ما نیز به عنوان عضو شورا کمک می‌کنیم و هیچ مشکلی با ایشان نداریم اما شاهد مشکلات اساسی در این شهر هستیم.

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات فنی و علمی پسماند در استان اظهار داشت: بنده معتقدم که پروژه زباله‌سوز تنها راه‌حل برای حل مشکلات پسماند نیست چون 80 درصد زباله‌های ما تَر است و از طرفی این پروژه با خطراتی همچون ایجاد گازهای سمی و عدم فیلترهای مناسب برای آن همراه است.

بهراد ذاکری با بیان اینکه مشکلات اساسی و فنی شیرآبه سراوان نیز یک شبه حل نمی‌شود ابراز داشت: ما قبول داریم که مشکلات مختلفی در سطح شهر وجود دارد اما برخی از پروژه‌ها به شهرداری مربوط نمی‌شود اما باز عده‌ای انتظار دارند که شهرداری کل شهر را اداره کند و انگشت اتهام نیز به سمت شهرداری و شورا گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: زباله‌هایی که امروز وارد سایت سراوان می‌شود تنها مرب