(پایگاه خبری " ایرانیان سبز" بدون هیچ گرایش سیاسی خاص، فقط سعی در انعکاس و اطلاع رسانی فعالیت های سازنده سبز کلیه سازمان ها، شرکت ها و خصوصاً هموطنان عزیزمان در استان ها، شهرها و روستاهای کشور دارد.)

تلفات غیرعادی طیور به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی اطلاع‌رسانی شود

تلفات غیرعادی طیور به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی اطلاع‌رسانی شود

چهارمحال بختياري شهركرد

 رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کیار گفت: هرگونه تلفات غیر عادی طیور خانگی و صنعتی به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی اطلاع‌رسانی شود.
مجید علائی در گفت‌وگو با خبرنگار ایراینان سبز در شهرکرد به اهمیت این بیماری در پرندگان آبزی و کنارآبزی اشاره و اظهار  داشت: این دسته از پرندگان می‌توانند مخزن ویروس بیماری باشند و در هنگام مهاجرت در تمام مسیر خود، عامل بیماری را جابجا کنند.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کیار افزود: ویروس عامل بیماری آنفلوانزا دارای سه تیپ A، B و C بوده که در پرندگان تیپ A دارای اهمیت است و این دسته از ویروس‌ها به دلیل داشتن ژنوم چند قطعه‌ای، می‌توانند دچار تغییرات متعدد ژنتیکی شوند.
وی بیان داشت: برخی از انواع ویروس‌های بیماری‌زا در پرندگان می‌توانند در دیگر حیوانات مانند خوک، اسب و در انسان بیماری‌زا باشند و به این دلیل، این بیماری جزء بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان محسوب شده و از لحاظ بهداشت عمومی اهمیت پیدا می‌کند.
علائی گفت: علاوه بر خطرات بهداشتی این بیماری، صنعت مرغداری و صنایع وابسته به آن نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گرفته و جنبۀ اقتصادی بیماری، سبب می‌شود اهمیت آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی  ادامه داد: ویروس عامل این بیماری می‌تواند در پرندگان وحشی آبزی و کنارآبزی سبب ایجاد بیماری شود اما در برخی موارد نیز، ویروس در بدن این نوع از پرندگان بدون ایجاد بیماری، تکثیر یافته و از طریق ترشحات و به خصوص از راه مدفوع دفع شده و محیط را آلوده می‌کند.
وی تصریح کرد: هرگونه تماس یک پرندۀ بیمار یا آلوده به سویه‌های مختلف ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با پرندۀ اهلی حساس می‌تواند منجر به بروز بیماری شود. بنابراین رعایت اصول بهداشتی در پرورش طیور اهلی (صنعتی و سنتی) دارای اهمیت ویژه‌ای است.
علائی تأکید کرد: هرگونه تلفات غیر عادی و مشکوک در طیور خانگی، طیور صنعتی و پرندگان حیات وحش باید به نزدیک‌ترین مرکز دامپزشکی اطلاع داده شود.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان کیار به علایم این بیماری در طیور اشاره و خاطرنشان کرد: علایم اولیه می‌تواند شامل بی‌اشتهایی، کاهش مصرف آب و دانه و مرگ تعدادی از طیور بیمار باشد. همچنین درگیری شدید تنفسی، آب‌ریزش زیاد از چشم‌ها، وَرَم و کبودی سر و صورت، خونریزی زیر پوست پا ممکن است مشاهده شود اما این بیماری ممکن است به صورت ناگهانی در طیور اهلی (سنتی و صنعتی) ظهور کند که در این حالت بسیاری از پرندگان بدون داشتن علایم بالینی تلف می‌شوند.

 

چهارمحال بختياري شهركرد محیط زیست ایران سبز
تعداد بازدید صفحه : 68